Interpretacja indywidualna z dnia 21 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-1.4011.97.2024.2.NC
Możliwość zastosowania 12% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych dla usług sklasyfikowanych wg PKWiU 62.01.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie stawki ryczałtu dla świadczonych usług. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 kwietnia 2024 r. (data wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pan osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania w Polsce oraz podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych („podatek PIT”). Od (...) 2017 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą związaną z oprogramowaniem. Przeważającym przedmiotem Pana działalności gospodarczej według Polskiej Klasyfikacji Działalności jest działalność związana z oprogramowaniem (62.01.Z). Od 2022 r. opodatkowuje Pan swoje przychody uzyskiwane z działalności gospodarczej w formie zryczałtowanego podatku PIT zgodnie z ustawą z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.) („ustawa o ZPD”). Złożył Pan w tym zakresie stosowne oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego. Dokumentację podatkową dla potrzeb rozliczenia podatku PIT prowadzi Pan w formie ewidencji przychodów.
1 marca 2020 r. zawarł Pan ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (...) (dalej: „Spółka”) umowę o świadczenie usług (dalej: „Umowa”). Przedmiotem Umowy jest świadczenie przez Pana na rzecz Spółki usług konsultingowych dotyczących programowania w branży IT, a w szczególności: wytwarzanie oprogramowania (również od strony graficznej), projektowanie, modelowanie, planowanie, szkolenia, wsparcie techniczne, konsultacje, doradztwo, utrzymywanie działania systemów, reagowanie na incydenty. Przedmiotem Umowy jest również zobowiązanie się do natychmiastowego przeniesienia wszelkich posiadanych praw do dzieł na Spółkę. Dziełem, zgodnie z treścią Umowy jest program komputerowy, dokumentacja techniczna, kod źródłowy oraz każdy utwór, w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2509 ze zm.), („ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych”), powstały w wyniku realizacji Umowy, który zobowiązany jest Pan stworzyć i przenieść do niego prawa, zgodnie z postanowieniami Umowy i zleceniem Spółki. Pod pojęciem „dzieło” rozumiany jest także jego projekt, tworzenie, wdrażanie w jakiejkolwiek formie lub formacie. Pana rola polega na wspomaganiu i systematyzowaniu pracy wielu osób, czego wynikiem jest produkt zgodny ze specyfikacją nakreśloną przez Spółkę. Koordynuje Pan pracę zespołów programistycznych, opracowując plany i strategie we współpracy z działami Product Management, Support i Sales działającymi w ramach Spółki. Dodatkowo uczestniczy Pan w planowaniu, projektowaniu, wytwarzaniu, dostarczaniu i utrzymaniu produktów oferowanych przez Spółkę, na rzecz której świadczy Pan usługi będące przedmiotem zawartej Umowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty