Interpretacja indywidualna z dnia 14 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.123.2024.2.KM
Dotyczy ustalenia, kiedy następuje moment powstania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych w opisanym stanie faktycznym.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 marca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 23 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, kiedy następuje moment powstania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych w opisanym stanie faktycznym.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 kwietnia 2024 r. (data wpływu: 19 kwietnia 2024 r.) i pismem z 17 kwietnia 2024 r. (data wpływu: 22 kwietnia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W roku 2023 Wnioskodawca, jako Podwykonawca zawarł z wykonawcą umowę o świadczenie robót budowlanych. Strony określiły w umowie następujące rodzaje odbioru robót: odbiór robót zanikających lub ulegających zakryciu, odbiory częściowe robót, odbiór końcowy robót rozumiany również jako odbiór robót głównych przez Inwestora oraz odbiór pogwarancyjny robót. Jednocześnie strony postanowiły, że realizacja robót rozliczana jest wyłącznie na podstawie Przejściowych Świadectw Płatności (PŚP), wystawianych przez Wykonawcę na wniosek Podwykonawcy, przy czym w treści Szczegółowych Warunków Umowy ustalono miesięczny przedział czasowy ubiegania się przez Podwykonawcę o wystawienie PŚP.
Podwykonawca jest uprawniony do występowania o wystawienie PŚP nie wcześniej niż pierwszego dnia miesiąca, przypadającego po dniu, w którym roboty zostały wykonane z wyłączeniem Końcowego Świadectwa Płatności (KŚP).
Po wykonaniu Przedmiotu umowy Podwykonawca wystąpi o Końcowe Świadectwo Płatności. Wystąpienie o wystawienie PŚP jest sporządzane w formie pisemnej z podpisem Podwykonawcy oraz zawiera zestawienie ilościowe i wartościowe robót wykonanych w miesięcznym okresie rozliczeniowym, kwoty należności, do otrzymania których Podwykonawca jego zdaniem jest uprawniony oraz dokumenty potwierdzające należyte wykonanie robót.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty