Interpretacja indywidualna z dnia 2 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.104.2024.1.AA
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z prowadzeniem szkoły.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
W dniu 5 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 5 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca posiada miejsce zamieszkania do celów podatkowych w Polsce i tym samym podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce (nieograniczony obowiązek podatkowy). Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w formie samodzielnej działalności zarejestrowanej w bazie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wnioskodawca prowadzi działalność polegającą m.in. na prowadzeniu szkoły niepublicznej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 900 ze zm.; dalej: Prawo oświatowe). Wnioskodawca prowadzi ewidencję podatkową w postaci podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
W 2024 r., tj. w roku złożenia niniejszego wniosku, Wnioskodawca opodatkowuje dochody osiągane z pozarolniczej działalności gospodarczej tzw. skalą podatkową, czyli wg zasad określonych w art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm.; dalej: Ustawa PIT). Wnioskodawca nie korzysta z uproszczonego sposobu opłacania zaliczek miesięcznych na podatek, o którym mowa w art. 44 ust. 6b Ustawy PIT.
Wnioskodawca w związku z prowadzoną szkołą uzyskuje finansowanie w postaci dotacji oświatowej, o której mowa w art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1400; dalej: Ustawa FZO). Poza dotacją oświatową, Wnioskodawca finansuje prowadzoną działalność szkoły z czesnego opłacanego przez rodziców lub opiekunów uczniów oraz ze środków własnych. Zgodnie z art. 26 ust. 1 Ustawy FZO niepubliczne szkoły, w których jest realizowany obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, otrzymują na każdego ucznia dotację z budżetu jednostki samorządu terytorialnego będącej dla tych szkół organem rejestrującym, w wysokości równej kwocie przewidzianej na takiego ucznia w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostki samorządu terytorialnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty