Interpretacja indywidualna z dnia 2 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.143.2024.2.AKA
Brak prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z realizacją projektu dotyczącego termomodernizacji budynku.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 27 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z realizacją projektu pn. „…”.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 kwietnia 2024 r. (data wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Gmina … (dalej: Gmina lub Wnioskodawca) jest podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: podatek lub VAT), zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny.
Gmina wykonuje zadania własne, wynikające z ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2020 r., poz. 713, dalej: ustawa o samorządzie gminnym). Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 15, do zadań Gminy należy utrzymanie gminnych obiektów użyteczności publicznej.
Gmina planuje obecnie realizację inwestycji pn.: „…”.
Inwestycja zlokalizowana jest na terenie Gminy … w msc. … nr …, dz. gruntu nr ewidencyjny 1.
Budynek stanowiący własność Gminy użytkowany jest obecnie przez (...), jako (...).
Użytkowanie odbywa się na podstawie bezpłatnej umowy użyczenia zawartej pomiędzy Gminą … a ... na okres … lat.
Istniejący budynek to obiekt, w którym funkcjonowało niegdyś gminne przedszkole. Do momentu użyczenia przez okres ok. 3 lat stał pusty, a w chwili, gdy swoją działalność … postanowił przenieść do niego, obiekt użyteczności publicznej w Gminie … został zagospodarowany, skupiając w nim wartościowych i chętnych do działania ludzi.
Planowany do wykonania projekt to termomodernizacja budynku wraz z wymianą źródła ciepła, obejmuje: wykonanie instalacji c.w.u. wyposażonej w cyrkulacje z ograniczeniem czasowym przepływu wraz z wykonaniem nowego źródła ciepła – pompą ciepła typu powietrze/woda, sprężarkowej, napędzanej elektrycznie, ocieplenie stropodachu styropianowymi płytami dachowymi laminowanymi, papą wraz z wykonaniem pokrycia, papą termozgrzewalną, ocieplenie ścian zewnętrznych wełną mineralną, wymiana okien, wymiana drzwi zewnętrznych, ocieplenie podłogi na gruncie styropianem wraz z wykonaniem nowej izolacji przeciwwilgociowej i nowej wylewki betonowej, wykonanie nowej instalacji c.o., jako ogrzewanie podłogowe i zasilenie jej z pompy ciepła typu powietrze/woda, sprężarkowej, napędzanej elektrycznie, modernizacja instalacji oświetlenia wewnętrznego na energooszczędne, montaż instalacji fotowoltaicznej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty