Interpretacja indywidualna z dnia 11 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.30.2024.1.KW
Wniesienie przez Fundatora do Fundacji majątku pod tytułem darmym w formie przeniesienia wierzytelności z tytułu wypłaty zaległego zysku ze spółki oraz dalsza wypłata zysku w formie pieniężnej lub rzeczowej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia czy dokonanie przez Fundatora wniesienia do Fundacji majątku pod tytułem darmym w formie przeniesienia wierzytelności z tytułu wypłaty zaległego zysku ze Spółki oraz dalsza wypłata zysku ze Spółki na rzecz Fundacji w formie pieniężnej lub rzeczowej nie będzie generowało opodatkowania przychodu po stronie Fundacji zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 stycznia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 11 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy dokonanie przez Fundatora wniesienia do Fundacji majątku pod tytułem darmym w formie przeniesienia wierzytelności z tytułu wypłaty zaległego zysku ze Spółki oraz dalsza wypłata zysku ze Spółki na rzecz Fundacji w formie pieniężnej lub rzeczowej nie będzie generowało opodatkowania przychodu po stronie Fundacji zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Treść wniosku jest następująca.
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną niebędącą polskim rezydentem podatkowym.
Wnioskodawca jest udziałowcem w Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski (dalej: Spółka) Posiada większościowy pakiet udziałów w Spółce. Wnioskodawca planuje w przyszłości założyć fundację rodzinną z siedzibą w Polsce (dalej: Fundacja) i wnieść do niej pod tytułem darmym wierzytelność posiadaną w stosunku do Spółki z tytułu wypłaty zaległego zysku na jego rzecz. W momencie przeniesienia przez Wnioskodawcę do Fundacji wierzytelności o wypłatę zysku do prawa żądania wypłaty zaległego zysku będzie uprawniona Fundacja. Jednocześnie Fundator wskazuje, że rozliczenie Spółki z Fundacją z tytułu wypłaty zaległego zysku będzie mogło nastąpić przez Spółkę rozliczeniem pieniężnym lub w formie rzeczowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty