Interpretacja indywidualna z dnia 3 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.42.2024.2.SH
1. Czy usługę wymiany kotła gazowego na nowy należało zakwalifikować jako remont, a tym samym zaksięgować jako usługę obcą, ujmując ją bezpośrednio w kosztach czy należało zaewidencjonować ją w ewidencji środków trwałych i amortyzować. 2. Czy usługę wymiany alarmu należało potraktować jak remont, ujmując bezpośrednio w kosztach jako usługę obcą, czy powinno się potraktować to jak inwestycję, ujmując wymianę alarmu w środkach trwałych, dokonując jednorazowej amortyzacji.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 stycznia 2024 r. za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:
-czy usługę wymiany kotła gazowego na nowy należało zakwalifikować jako remont, a tym samym zaksięgować jako usługę obcą, ujmując ją bezpośrednio w kosztach czy należało zaewidencjonować ją w ewidencji środków trwałych i amortyzować,
-czy usługę wymiany alarmu należało potraktować jak remont, ujmując bezpośrednio w kosztach jako usługę obcą, czy powinno się potraktować to jak inwestycję, ujmując wymianę alarmu w środkach trwałych, dokonując jednorazowej amortyzacji.
Uzupełnili go Państwo, w odpowiedzi na wezwanie pismem z 27 marca 2024 r., data wpływu 29 marca 2024 r. za pośrednictwem operatora pocztowego.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
(…) Biblioteka (…) (…) lat temu wymieniła piece (..) na kocioł gazowy, zlecając wykonanie instalacji grzewczej wraz z zakupem kotła. Potraktowano to jako inwestycję i wniesiono na stan środków trwałych, dokonując co miesiąc amortyzacji. Wartość inwestycji zamortyzowała się w (…) r. Dwa lata temu w trakcie sezonu grzewczego kocioł się zepsuł, a ponieważ nie można go było naprawić, wymieniono go na nowy. Do wykonanej usługi wymiany kotła sprzedawca wystawił fakturę VAT, w opisie było „wykonanie usługi wymiany kotła gazowego”. Faktura opiewała na kwotę (…) zł brutto. Zakupiony kocioł grzewczy wg stanowiska biblioteki nie jest samodzielnym środkiem trwałym, bo nie będzie funkcjonował bez instalacji grzewczej. Przeznaczenie wymienionego kotła również się nie zmieniło, w dalszym ciągu służy on do ogrzewania pomieszczeń. Biblioteka potraktowała wymianę kotła jako remont i zaksięgowała jako usługę obcą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty