Wyrok NSA z dnia 29 sierpnia 2023 r., sygn. I OSK 1637/22
W ocenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego kluczowe jest stwierdzenie, czy w konkretnym czasie istnieje bezpośredni i ścisły związek przyczynowo-skutkowy między niepodejmowaniem przez opiekuna zatrudnienia a potrzebą sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną, przy czym niepełnosprawność osoby wymagającej opieki musi wykluczać możliwość podjęcia przez opiekuna jakiejkolwiek pracy zarobkowej.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Piotr Przybysz Sędziowie Sędzia NSA Zygmunt Zgierski Sędzia del. WSA Jakub Zieliński (spr.) po rozpoznaniu w dniu 29 sierpnia 2023 r. na posiedzeniu niejawny w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 13 maja 2022 r., sygn. akt III SA/Łd 927/21 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 14 października 2021 r. nr KO.411.322.2021 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżony wyrok, 2. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy D. z dnia 27 sierpnia 2021 r. nr SR.4210.99.4.2021, 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi na rzecz M. K. kwotę 840,- ( słownie: osiemset czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowoadministracyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z 13 maja 2022 r. o sygn. akt II SA/Łd 927/21 oddalił skargę M.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławcze w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 14 października 2021 r. nr KO.441.322.2021 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.
Wyrok ten zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.
M.K. złożyła do Ośrodka Pomocy Społecznej w D. wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym mężem A.K.
Decyzją Wójta Gminy D. z dnia 27 sierpnia 2021 r. nr SR.4210.99.4.2021 odmówiono M.K. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku ze sprawowaniem opieki nad mężem A.K. W ocenie organu I instancji zakres sprawowanej opieki nad mężem nie wymaga całkowitej rezygnacji przez M.K. z aktywności zawodowej oraz stałego dozoru osoby niepełnosprawnej. Czynności opiekuńcze wykonywane przy mężu nie zajmują takiej ilości czasu w ciągu dnia, aby skarżąca nie mogła podjąć pracy zarobkowej, np. w niepełnym wymiarze czasu pracy, czy umowy zlecenia. Zakres opieki nad mężem głównie sprowadza się do prowadzenia gospodarstwa domowego, natomiast wykonywane czynności pomocowe nie wymagają stałego i długofalowego jej udziału. A.K. może zostać sam w domu, opatrunki zmieniane są o stałych porach, wykonywanie obowiązków z tym związanych można usystematyzować i zorganizować w ten sposób, by nie wykluczały one możliwości podjęcia pracy. Sprawowana opieka nie ma charakteru trwałego i nie uniemożliwia podjęcia pracy. M.K. nie zrezygnowała z pracy, aby sprawować opiekę nad chorym mężem, gdyż przez długi okres czasu była osobą bierną zawodowo. Obowiązki rodzinne związane z wychowywaniem małych dzieci uniemożliwiają M.K. podjęcie zatrudnienia. Dodatkowo organ wskazał, że nie została też spełniona przesłanka określona w art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 111 ze zm. – dalej: "u.ś.r.") do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z uwagi na to, że niepełnosprawność osoby wymagającej opieki nie powstała w żadnym z terminów wskazanych w tym przepisie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty