06.12.2023 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 6 grudnia 2023 r., sygn. I OSK 2045/22

Dnia 6 grudnia 2023 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Piotr Przybysz Sędziowie: sędzia NSA Piotr Niczyporuk sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka (spr.) po rozpoznaniu w dniu 6 grudnia 2023 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 20 maja 2022 r., sygn. akt II SA/Łd 74/22 w sprawie ze skargi A. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] grudnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 20 maja 2022 r., II SA/Łd 74/22 oddalił skargę A. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] grudnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach sprawy:

Dnia [...] października 2021 r. A. M. wystąpiła do Prezydenta Miasta Z. z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad A. G., urodzoną 22 grudnia 2018 r., legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności Powiat [...] z dnia 29 września 2021 r. Do wniosku załączono kserokopię postanowienia Sądu Rejonowego w Z. z dnia [...] lutego 2021 r., III Nsm 92/21, z którego wynika, iż w trybie zarządzenia tymczasowego, na podstawie art. 569 § 1 i § 2 k.p.c. na czas trwania postępowania w przedmiocie władzy rodzicielskiej A. G. umieszczono w pieczy zastępczej, w niezawodowej rodzinie zastępczej u A. M. i M.J. Postanowienie to zmieniono postanowieniem z dnia 5 marca 2021 r. w ten sposób, że rozszerzono uprawnienia A. M. i M. J., pełniących funkcję niezawodowej rodziny zastępczej, do podejmowania decyzji dotyczących diagnostyki, terapii, konsultacji medycznych i wykonywania badań oraz świadczeń zdrowotnych z wyłączeniem zabiegów operacyjnych związanych z zastosowaniem metod lub diagnostyki stwarzającej podwyższone ryzyko dla pacjenta oraz edukacji wyłączając w tym zakresie reprezentację rodziców małoletniej M. G. i R. G. Rozstrzygając powyższy wniosek, decyzją z dnia 25 października 2021 r. Prezydent Miasta Z. odmówił A. M. prawa świadczenia pielęgnacyjnego na dziecko A.G., w uzasadnieniu wskazując, iż przyznanie świadczenia rodzicielskiego jest przeszkodą do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. W odwołaniu od powyższej decyzji A. M. wniosła o uwzględnienie pilnych potrzeb zdrowotnych dziecka oraz konieczności podjęcia dodatkowej terapii. W ocenie odwołującej się fakt przyznania świadczenia rodzicielskiego niższego kwotowo nie może być przeszkodą do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, wobec złożonej deklaracji o zrzeczeniu się tego pierwszego świadczenia na rzecz drugiego, wyrażonej w podaniu z dnia 4 października 2021 r. Nadto wskazano, iż dziecko spełnia warunki do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, posiada orzeczenie o niepełnosprawności wydane do 16. roku życia dziecka i wymaga opieki. Ojciec dziecka przebywa w Areszcie Śledczym w Ł., zaś matka prawdopodobnie przebywa w zakładzie karnym. W przypadku obojga rodziców toczy się w Sądzie Rejonowym w Z. sprawa o pozbawienie władzy rodzicielskiej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne