28.02.2024

Wyrok NSA z dnia 28 lutego 2024 r., sygn. III OSK 435/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodnicząca Sędzia NSA Tamara Dziełakowska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Mirosław Wincenciak Sędzia del. WSA Ireneusz Dukiel po rozpoznaniu w dniu 28 lutego 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 5 października 2021 r., sygn. akt II SA/Bd 206/21 w sprawie ze skargi W. W. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy z dnia (...) grudnia 2020 r., nr (...) w przedmiocie odmowy wypłaty wyrównania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop oddala skargę kasacyjną, zasądza na rzecz skarżącego W. W. od Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy kwotę 240 zł (dwieście czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 5 października 2021 r., sygn. akt II SA/Bd 206/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy: uchylił zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Komendanta Miejskiego Policji w T. z [...] października 2020 r. nr [...], na podstawie której odmówiono W. W. wypłaty wyrównania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i dodatkowy za lata 2009-2010 (70 dni) (pkt 1); odstąpił od zasądzenia od Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy na rzecz skarżącego zwrotu kosztów postępowania sądowego w całości (pkt 2).

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wywiódł organ zaskarżając ten wyrok w całości, a na podstawie art. 174 pkt. 1-2 P.p.s.a. zaskarżonemu wyrokowi zarzucił naruszenie przepisów:

I. prawa materialnego, tj.:

1) art. 190 ust. 4 Konstytucji w zw. z art. 9 ust. 1 ustawy nowelizującej oraz art. 6 k.p.a. poprzez błędną wykładnię polegającą na uznaniu, że ograniczenia art. 190 ust. 4 Konstytucji są dopuszczalne wówczas, gdy uzasadnia to dyspozycja konkretnego przepisu Konstytucji, który wyłącza wznawianie postępowania, jako sprzeczne z konstytucyjną istotą danej instytucji prawnej, a argumentem nie jest to, że co do zasady odpowiednie procedury przewidują możliwość wznowienia postępowania w przypadku, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją, umową międzynarodową lub z ustawą na podstawie którego została wydana decyzja; a ponadto, że przepis konstytucyjny może wprowadzić ograniczenia art. 190 ust. 4 Konstytucji oraz, że nie jest przeszkodą żądanie wypłaty wyrównania ekwiwalentu pieniężnego w formie czynności materialno-technicznej, opartej tym razem na przepisie spełniającym standardy konstytucyjne;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne