27.08.2024

Naruszenie etyki zawodowej przez policjanta przy legitymowaniu i używanie wulgaryzmów - Wyrok NSA z dnia 27 sierpnia 2024 r., sygn. III OSK 277/23

Policjant, który podczas wykonywania służby nie zachowuje należytej czujności podczas legitymowania osoby i używa wulgarnego języka w miejscu publicznym, narusza zasady etyki zawodowej, co może skutkować odpowiedzialnością dyscyplinarną.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Małgorzata Pocztarek (spr.) sędzia NSA Ewa Kwiecińska sędzia del. WSA Ireneusz Dukiel po rozpoznaniu w dniu 27 sierpnia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej O. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 8 listopada 2022 r. sygn. akt II SA/Bk 374/22 w sprawie ze skargi O. L. na orzeczenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białystoku z dnia 30 marca 2022 r. nr 4/2022 w przedmiocie wymierzenia kary dyscyplinarnej nagany 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od O. L. na rzecz Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białystoku kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wyrokiem z dnia 8 listopada 2022 r. sygn. akt II SA/Bk 374/22 oddalił skargę O. L. (dalej zwanej skarżącą lub policjantką) na orzeczenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białystoku (dalej zwanego organem drugiej instancji, organem odwoławczym lub KWP) z dnia 30 marca 2022 r. nr 4/2022, utrzymujące w mocy orzeczenie Miejskiego Komendanta Policji w B. (dalej zwanego organem pierwszej instancji lub KMP) z dnia 20 stycznia 2022 r. nr 6/2022 w przedmiocie wymierzenia kary dyscyplinarnej nagany.

Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, że postanowieniem z dnia 26 października 2021 r. nr 84/2021 KMP wszczął postępowanie dyscyplinarne przeciwko skarżącej, obwiniając ją o popełnienie przewinień dyscyplinarnych polegających na naruszeniu dyscypliny służbowej w zakresie nieprawidłowego wykonania czynności służbowej poprzez niesprawowanie właściwego nadzoru nad legitymowanym i niewłaściwe obserwowanie jego zachowania, co skutkowało zaistnieniem wydarzenia nadzwyczajnego polegającego na ucieczce mężczyzny z miejsca legitymowania (1) oraz nieprzestrzeganiu zasad etyki zawodowej policjanta poprzez użycie słowa powszechnie uznanego za nieprzyzwoite (2).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne