28.02.2024

Wyrok NSA z dnia 28 lutego 2024 r., sygn. II OSK 1327/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Paweł Miładowski (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak sędzia del. WSA Mirosław Gdesz Protokolant asystent sędziego Julia Słomińska po rozpoznaniu w dniu 28 lutego 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej H. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 4 czerwca 2020 r. sygn. akt II SA/Kr 101/20 w sprawie ze skargi H. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 8 listopada 2019 r. znak: SKO.ZP/415/538/2019 w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Krakowie, 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 4 czerwca 2020 r., sygn. akt II SA/Kr 101/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę H. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego, zwanego dalej "SKO", w Krakowie z dnia 8 listopada 2019 r., znak: SKO.ZP/415/538/2019, którą utrzymano w mocy decyzję Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 28 czerwca 2019 r., nr AU-2/6730.2/583/2019, o ustaleniu dla L. P. warunków zabudowy dla zamierzenia inwestycyjnego p.n. "budowa hotelu/hostelu wraz z częścią handlowo-usługowo-restauracyjno-konferencyjną wraz z parkingiem podziemnym na działkach nr: [...], [...], [...], [...] obr. [...]. Budowa graniczy z działkami nr [...], [...] obr. [...] w Krakowie".

Sąd przywołał treść art. 6 ust. 2, art. 61 ust. 1 pkt 1-5 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2020 r. poz. 293), zwanej dalej "u.p.z.p.", oraz wskazał, że wnioskodawca wykonał polecenia zwarte w postanowieniu z dnia 5 lutego 2018 r. o wezwaniu do usunięcia braków. Przy piśmie z dnia 12 lutego 2018 r. przedłożył m.in. kopię mapy ewidencyjnej wykonaną w dniu 28 września 2017 r. i potwierdzoną przez Prezydenta Miasta Krakowa. Zarówno analiza architektoniczno-urbanistyczna, jak i graficzny załącznik do decyzji zostały opracowane właśnie na kopii tej mapy. Skarżąca, podnosząc zaś zarzut nieuzupełnienia przez wnioskodawcę omawianego braku nie wskazała nawet, czy, dlaczego i jaki wpływ na rozstrzygnięcie mogłoby mieć owo domniemane zaniedbanie.

Sąd nie podzielił zarzutu skargi jakoby decyzja została wydana dla innej inwestycji niż ta, która była przedmiotem analizy architektoniczno-urbanistycznej. W tytule analizy podano nazwę inwestycji: "Budowa hotelu/hostelu wraz z częścią handlowo-usługowo-restauracyjno-konferencyjną na działkach [...], [...], wraz z parkingiem podziemnym na działkach nr: [...], [...], [...], [...] przy ul. [...] w Krakowie oraz budowa zjazdu z ul. [...] – stanowiącej działkę nr [...] na działki [...], [...], [...], [...]. Budowa w granicy z działkami nr [...] i [...]". W decyzji zaś nazwę tę określono, zgodnie z ostatecznie sprecyzowanym wnioskiem, jako "budowa hotelu/hostelu wraz z częścią handlowo-usługowo-restauracyjno-konferencyjną wraz z parkingiem podziemnym na działkach nr: [...], [...], [...], [...]. Budowa graniczy z działkami nr [...], [...] obr. [...] w Krakowie". Różnica dotycząca wskazania działek przeznaczonych pod zabudowę kubaturową nie miała żadnego znaczenia, a już na pewno nie decydowała o odrębności inwestycji. Sama treść analizy w sposób oczywisty wskazuje, że ocenie poddano możliwość i warunki lokalizacji obiektu hotelu/hostelu na działkach [...], [...], [...], [...]. W nawiązaniu do tak określonego terenu wyznaczono obszar analizy, linie zabudowy i szerokości elewacji. Nie sposób przyjąć, że – tak jak twierdzi skarżąca – omawiana różnica w nazwie inwestycji miała zasadniczy wpływ na wielkość wyznaczonych parametrów oraz, że w związku z nią projekt decyzji wymagał ponownych uzgodnień. Nie ma, zdaniem Sądu, wątpliwości co do tożsamości inwestycji, której lokalizacja poddana została analizie i która jest przedmiotem zaskarżonej decyzji. Chodzi przy tym o inwestycję określaną w takim znaczeniu, w jakim jest to wymagane w postępowaniu o ustalenie warunków zabudowy, a nie np. w projekcie budowlanym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne