13.02.2024 Ubezpieczenia

Kryteria przyznawania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego - Wyrok NSA z dnia 13 lutego 2024 r., sygn. I OSK 647/23

Dla przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego decydujące znaczenie ma faktyczna niemożność podjęcia zatrudnienia przez opiekuna z powodu konieczności sprawowania ciągłej opieki nad osobą niepełnosprawną; istnienie innych osób potencjalnie zobowiązanych do udzielania tej opieki lub finansowania jej nie jest przesłanką do odmowy przyznania świadczenia.

Teza od Redakcji

Dnia 13 lutego 2024 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Karol Kiczka Sędziowie: sędzia NSA Piotr Przybysz sędzia del. WSA Anna Wesołowska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 13 lutego 2024 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Z. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 18 października 2022 r., sygn. akt III SA/Kr 765/22 w sprawie ze skargi Z. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] marca 2022 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżony wyrok, zaskarżoną decyzję oraz decyzję Prezydenta Miasta [...] z [...] stycznia 2022 r. znak: [...], 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz Z. G. kwotę 720 (siedemset dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z 18 października 2022 r. sygn. akt III SA/Kr 765/22 oddalił skargę Z. G. (Skarżący) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. (Kolegium) z [...] marca 2022 r. w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach sprawy:

Skarżący złożył wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką, legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności z 5 lutego 2020 r., wydanym na stałe. Z treści orzeczenia wynika, że ustalony stopień niepełnosprawności datuje się do stycznia 2020 r., natomiast nie można ustalić od kiedy istnieje niepełnosprawność. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu środowiskowego ustalono, że Skarżący prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z matką, żoną oraz niepełnosprawną córką. Matka Skarżącego porusza się za pomocą kul, chodzika, a poza domem wózka elektrycznego. W zeszłym roku była w sanatorium, gdzie miała zapewnione ćwiczenia i zabiegi rehabilitacyjne. Opiekę nad matką na co dzień sprawuje Skarżący. Zakres opieki obejmuje pomoc przy czynnościach osobistych, kąpieli, myciu, ubierania. Ponadto Skarżący mierzy ciśnienie, poziom cukru we krwi, przygotowuje i dozuje leki, przygotowuje posiłki (śniadania i kolacje), towarzyszy podczas wizyt lekarskich, robi zakupy, załatwia sprawy urzędowe. Matka Skarżącego potrzebuje pomocy podczas spożywania posiłków, przemieszczania się, utrzymania higieny osobistej. W trakcie wywiadu środowiskowego ustalono, że H. G. ma jeszcze dwóch synów. W związku z powyższym organ stwierdził, że sprawowana opieka może zostać podzielona pomiędzy rodzinę Skarżącego, co obecnie ma miejsce a także jego braci, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, tak aby Skarżący miał możliwość podjęcia zatrudnienia, choćby w niepełnym wymiarze czasu pracy. Organ pierwszej instancji uznał, że czynności które wykonuje Skarżący mogą być realizowane po godzinach pracy zarobkowej. Ponadto organ stwierdził, że w przedmiotowej sprawie nie został spełniony warunek z art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 111 ze zm., dalej jako "u.ś.r."), ponieważ nie stwierdzono, aby niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała w okresach wskazanych w tym przepisie, tj. nie później, niż do ukończenia 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia. Mając na uwadze powyższe Prezydent Miasta T. odmówił Skarżącemu przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, o czym orzekł w decyzji z 21 stycznia 2022 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne