02.04.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 2 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.119.2024.2.GG

Obowiązki płatnika w związku z opodatkowaniem zwrotu pracownikowi kosztów używania samochodu prywatnego w celach służbowych, w tzw. jazdach lokalnych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący obowiązków płatnika w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z opodatkowaniem zwrotu pracownikom kosztów używania samochodów prywatnych dla celów służbowych w jazdach lokalnych. Uzupełnili go Państwo pismem z 25 marca 2024 r. (data wpływu 25 marca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Pracownicy Urzędu Gminy w ..., których zakres obowiązków wymaga obecności w terenie ma podpisane umowy cywilno-prawne na używanie samochodu prywatnego do celów służbowych. W umowie tej określony jest miesięczny limit kilometrów przysługujący dla danego pracownika, marka oraz pojemność pojazdu oraz numer rejestracyjny. Urząd Gminy wypłaca ryczałt jako iloczyn miesięcznego limitu i stawki za jeden kilometr określony w umowie o używanie prywatnego samochodu do celów służbowych zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002r (Dz.U. Nr 27 poz. 271 ze zm.) i pomniejsz kwotę o 1/22 za dzień nieobecności pracownika w pracy z powodu choroby, urlopu, delegacji czy wyłączenia samochodu z eksploatacji. Wypłata ryczałtu następuje po zakończonym miesiącu. Ryczałt za używanie samochodu prywatnego do celów służbowych Urząd Gminy traktuje jako przychód pracownika zgodnie z artykułem 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlega on opodatkowaniu wraz z innymi przychodami ze stosunku pracy.

Urząd Gminy uznał, że zgodnie z art. 21 pkt 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwrot kosztów z tytułu używania pojazdu prywatnego do celów służbowych nie wynika z przepisów innych ustaw lecz z umowy cywilno-prawnej podpisanej z pracownikiem. Aktualnie Wnioskodawca odprowadza podatek traktując ww. zwrot kosztów jako przychód pracowników. Z uwagi na ostatnio wydane rozstrzygnięcia przez sądy administracyjne oraz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, Wnioskodawca ma wątpliwość, czy wypłacany pracownikom przez Wnioskodawcę ekwiwalent w postaci ryczałtu za przejazdy w jazdach lokalnych, stanowiący zwrot wydatków pracowniczych jest przychodem pracowników z tytułu umowy o pracę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne