27.03.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 27 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.71.2024.2.END

Czy prawidłowe jest stanowisko, że przychody Fundacji z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego spółki zagranicznej będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 1 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy przychody Fundacji Rodzinnej z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego spółki z siedzibą na Malcie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 marca 2024 r. (wpływ tego samego dnia).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca występuje z niniejszym wnioskiem jako przyszły założyciel i fundator fundacji rodzinnej. Fundacja rodzinna (dalej: „Fundacja”) zostanie powołana na podstawie aktu założycielskiego sporządzonego w formie aktu notarialnego zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (Dz. U. z 2023 r. poz. 326 ze zm. – dalej: „UFR” lub „ustawa o fundacji rodzinnej”). Fundatorem będzie Wnioskodawca - osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, będąca polskim rezydentem podatkowym, podlegająca w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów. Beneficjentami fundacji będą poza fundatorem członkowie jego najbliższej rodziny (małżonka i dziecko). Wnioskodawca będzie działał na podstawie przepisów UFR.

Planowane jest, aby po wpisaniu Fundacji do rejestru fundacji rodzinnych, Fundacja otrzymała od fundatora mienie w drodze darowizny lub tytułem mienia wnoszonego na powiększenie funduszu założycielskiego. Mienie otrzymane przez Fundację będzie obejmowało składniki majątku, których właścicielem jest fundator, w szczególności będą to udziały spółki zagranicznej z siedzibą na Malcie (dalej: „spółka maltańska”) będącą od strony prawnej konstrukcji podobną do polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka maltańska jest w kraju swojej siedziby (tj. na Malcie) podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz posiada osobowość prawną wg prawa kraju jej siedziby. Aktywa spółki maltańskiej to w głównej mierze nieruchomości oraz udziały w innych spółkach. Celem założonej Fundacji będzie zarządzanie ww. mieniem, pomnażanie majątku oraz realizacja świadczeń na rzecz beneficjentów. Cele Fundacji będą zgodne z regulacjami UFR. Docelowo spółka maltańska zostanie zlikwidowana. Wówczas, Fundacja będzie także uprawniona do otrzymania majątku w przypadku likwidacji spółki maltańskiej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne