Wyrok NSA z dnia 2 czerwca 2023 r., sygn. I OSK 1357/22
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska Sędziowie Sędzia NSA Mariola Kowalska Sędzia del. WSA Jakub Zieliński (spr.) po rozpoznaniu w dniu 2 czerwca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 7 kwietnia 2022 r. , sygn. akt II SA/Lu 216/22 w sprawie ze skargi S. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zamościu z dnia 10 stycznia 2022 r. nr SKO.1583/21 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości; 2. uchyla zaskarżoną decyzję w części, w której Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Zamościu nie przyznało S. P. świadczenia pielęgnacyjnego za okres od 1 lipca 2021 r. do 31 października 2021 r.; 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zamościu na rzecz S. P. kwotę 720 zł (siedemset dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 7 kwietnia 2022 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę S.P. wniesioną na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 10 stycznia 2022 r. nr [...].
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Decyzją wydaną z upoważnienia Wójta Gminy [...] przez Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w [...], z dnia 6 września 2021r., nr [...] odmówiono przyznania S.P. świadczenia pielęgnacyjnego w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym mężem Z.P..
Powodem odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego przez organ I instancji było to, że nie został spełniony warunek art. 17 ust. 1b ustawy 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 111 ze zm., zwanej dalej u.ś.r.), gdyż niepełnosprawność (inwalidztwo pierwszej grupy) męża skarżącej istnieje od 1981 r, a więc powstało po przekroczeniu przez niego kryterium wieku, określonego w tym przepisie oraz to, że Z.P. pozostaje w związku małżeńskim ze skarżącą, która nie posiada orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Zatem zachodzi negatywna przesłanka z art. 17 ust. 5 pkt 2a u.ś.r.; ponadto skarżąca ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, co również wyklucza możliwość przyznania jej świadczenia pielęgnacyjnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty