Wyrok NSA z dnia 15 marca 2024 r., sygn. I GSK 287/23
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Michał Kowalski (spr.) Sędzia NSA Małgorzata Grzelak Sędzia del. WSA Jacek Boratyn po rozpoznaniu w dniu 15 marca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 27 października 2021 r. sygn. akt I SA/Kr 562/21 w sprawie ze skargi S. M. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 8 marca 2021 r. nr SKO.EA/418/3/2021 w przedmiocie uznania zarzutu w postępowaniu egzekucyjnym za nieuzasadniony oddala skargę kasacyjna.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 27 października 2021 r., sygn. akt I SA/Kr 562/21 na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (aktualnie: Dz. U. 2023 r., poz. 1634 – dalej jako p.p.s.a.) oddalił skargę S. M. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 8 marca 2021 r., w przedmiocie uznania zarzutu na postępowanie egzekucyjne za nieuzasadniony.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Zaskarżonym postanowieniem z dnia 8 marca 2021 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie utrzymało w mocy postanowienie Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 23 listopada 2020 r. w przedmiocie uznania za nieuzasadniony zarzutu zgłoszonego przez zobowiązanego skarżący w sprawie toczącego się postępowania egzekucyjnego prowadzonego na podstawie tytułu wykonawczego z dnia 25 października 2018 r. w zakresie "nieistnienia obowiązku".
Na podstawie wymienionego tytułu wykonawczego Prezydent, działający jako organ egzekucyjny podjął czynności egzekucyjne zmierzające do wyegzekwowania zaległości z tytułu opłaty dodatkowej powstałej w związku z nieopłaconym postojem pojazdu samochodowego w strefie płatnego parkowania w Krakowie 25 października 2017 r. Skarżący złożył pismo zakwalifikowane przez Prezydenta jako zarzut z art. 33 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2020 r. poz. 1427 ze zm. - dalej: u.p.e.a.), tj. nieistnienie obowiązku. Skarżący zarzucił, że w dniu zdarzenia w godzinach popołudniowych na ul. [...] niezwłocznie uiścił opłatę za postój poprzez wrzucenie do parkomatu nr [...] kwoty 9 zł, lecz urządzenie to było uszkodzone i nie wydało potwierdzenia przyjęcia wpłaty. Fakt ten został zgłoszony dyżurnemu strefy płatnego parkowania, który sporządził notatkę ze zdarzenia. Zobowiązany wniósł o umorzenie postępowania egzekucyjnego z uwagi na nieistnienie obowiązku i uchylenie dokonanych czynności egzekucyjnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty