Interpretacja indywidualna z dnia 15 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.30.2024.1.KW
Rozpoznanie ukrytych zysków z tytułu odroczonej zapłaty za zakup nieruchomości od podmiotu powiązanego oraz ustalenia podstawy opodatkowania ukrytego zysku.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 18 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, w zakresie rozpoznania ukrytych zysków z tytułu odroczonej zapłaty za zakup nieruchomości od podmiotu powiązanego oraz ustalenia podstawy opodatkowania ukrytego zysku.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca działający w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży (...).
Spółka od prawie 2 lat korzysta z tzw. estońskiego CIT czyli podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek. Wnioskodawca jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Spółka od września 2022 roku wybrała opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek.
Wnioskodawca w prowadzonej działalności gospodarczej korzysta z własnych, jak i ze składników majątku będących własnością podmiotów trzecich, będących podmiotami powiązanymi. Od podmiotu powiązanego - małżonka Udziałowca Spółka wynajmuje nieruchomość. Wykorzystywane jest przez Spółkę jako, hala magazynowe i pomieszczenia administracyjno - biurowe. Czynsz najmu jest płatny miesięcznie i jest skalkulowany zgodnie z cenami rynkowymi. W odniesieniu do nieruchomości wziętych przez Spółkę w najem od podmiotu powiązanego, to Spółka wzięła je w najem w stanie pozwalającym wykorzystywać je zgodnie z przeznaczeniem. Spółka nie musiała czynić nakładów lub ulepszeń by dostosować przedmiot najmu.
Uszczegółowiając Spółka od wielu lat ( kilka lat przed przejściem na CIT estoński) wynajmuje odpłatnie lokal użytkowy na cele prowadzonej działalności ( hala magazynowa, biura, parkingi) od przedsiębiorstwa osoby fizycznej którego właścicielem jest małżonek jednego ze wspólników spółki, będący zarazem wspólnikiem dominującym zarówno co do liczby udziałów jak i prawa głosu. Między tymi małżonkami istnieje ustrój małżeńskiej wspólnoty majątkowej, zaś wynajmowana spółce nieruchomość należy do ich majątku wspólnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty