19.03.2024 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 19 marca 2024 r., sygn. I OSK 438/23

W sytuacji, gdy osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, a jej współmałżonek nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, prawo do świadczenia pielęgnacyjnego nie przysługuje innym osobom, nawet jeśli te osoby faktycznie sprawują opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, rezygnując z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Interpretacja art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a) ustawy o świadczeniach rodzinnych powinna być dokonywana w sposób ograniczający dostęp do świadczenia pielęgnacyjnego do przypadków, gdy współmałżonek osoby niepełnosprawnej legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, co jest zgodne z jednolitą wykładnią prawa oraz zasadami sprawiedliwości społecznej i równości wobec prawa.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Iwona Bogucka (spr.) Sędzia NSA Piotr Przybysz Sędzia del. WSA Anna Wesołowska po rozpoznaniu w dniu 19 marca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 25 października 2022 r. sygn. akt II SA/Gl 1190/22 w sprawie ze skargi A.P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie z dnia 1 czerwca 2022 r. nr SKO.4106.465.2022 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z 25 października 2022 r., sygn. akt II SA/Gl 1190/22 oddalił skargę A.P. (dalej: skarżąca) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie z 1 czerwca 2022 r., nr SKO.4106.465.2022, którą utrzymano w mocy decyzję Wójta Gminy K. z 14 marca 2022 r., GOPS.ŚR.5211.DO.18.A.29939.2022 o odmowie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad matką.

W skardze kasacyjnej skarżąca, zaskarżając wyrok w całości, wniosła o rozpoznanie sprawy na posiedzeniu niejawnym, uchylenie wyroku i uwzględnienie skargi ewentualnie przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi I instancji i zasądzenie zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego wraz z kosztami zastępstwa procesowego.

Sądowi I instancji zarzucono:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty