Wyrok NSA z dnia 5 stycznia 2022 r., sygn. I GSK 868/21
W granicach sprawy administracyjnej dotyczącej umorzenia należności z tytułu składek rozpoznawanej na podstawie art. 28 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2019 r., poz. 300), także § 3 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego mieści się kontrola przedawnienia tych składek. Tylko bowiem istnienie należności z tytułu składek pozwala na merytoryczną ocenę przesłanek umorzenia. W przypadku ich przedawnienia postępowanie staje się bezprzedmiotowe, co w konsekwencji winno skutkować umorzeniem tego postępowania na podstawie art. 105 § 1 k.p.a.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Piotr Piszczek Sędzia NSA Dariusz Dudra (spr.) Sędzia del. WSA Piotr Kraczowski po rozpoznaniu w dniu 5 stycznia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 17 lutego 2021 r. sygn. akt III SA/Wr 194/20 w sprawie ze skargi M. W. na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] lutego 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu nieopłaconych składek na ubezpieczenia społeczne oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 17 lutego 2021 r., sygn. akt III SA/Wr 194/20, w sprawie ze skargi M. W. na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z [...] lutego 2020 r. w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu nieopłaconych składek na ubezpieczenia społeczne – uchylił zaskarżoną decyzję.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:
W dniu [...] grudnia 2019 r. M. W. zwrócił się do Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z prośbą o umorzenie zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczanie zdrowotne. W uzasadnieniu wniosku podniósł, że nie miał świadomości obowiązku opłacania składki w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, jako że został poinformowany przez pracownika ZUS, iż nie musi odprowadzać należnych składek do ZUS, będąc ubezpieczonym w KRUS. Wyjaśnił też, że w 2012 r. zmarła jego żona i od tego czasu pobiera on także świadczenie z tytułu renty rodzinnej. Podał, że ma dwoje dzieci, przy czym córka jest już samodzielna, ale syn studiuje i nadal potrzebuje wsparcia finansowego. Ponadto skarżący uzyskuje pomoc finansową ze strony rodziny. Do wniosku dołączył dokumenty obrazujące jego sytuację.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty