Interpretacja indywidualna z dnia 19 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.19.2024.2.MK
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP BOX).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 stycznia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 9 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 8 lutego 2024 r. (wpływ 15 lutego 2024 r.) oraz z 22 lutego 2024 r. (wpływ 1 marca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzeń przyszłych
I.Informacje ogólne
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terenie Rzeczpospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako „ustawa o PIT”).
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest między innymi działalność związana z prowadzeniem badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych, jak również wytwarzanie oprogramowania. Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności rozlicza się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Wnioskodawca na podstawie zawartej umowy o świadczenie usług świadczy na rzecz Zleceniodawców (dalej: „Zleceniodawca”) usługi obejmujące w szczególności:
(…)
W ramach tworzenia oprogramowania Wnioskodawca dobiera metodykę oraz algorytmy, analizuje i przetwarza dane, które następnie implementuje w kodzie programu. Ponadto Wnioskodawca zajmuje się rozwiązywaniem zadań programistycznych związanych z systemem przetwarzania danych Klienta w formie dokonywania poprawek wydajnościowych czy refaktoringu kodu źródłowego, jak również implementowania nowych funkcji dostosowujących produkt do biznesowych potrzeb Klienta. Ponadto do zakresu świadczeń Wnioskodawcy należy analiza kodu i systemów, pisanie skryptów weryfikujących wydajność, porównanie istniejących architektur systemów i tworzenie wypadkowego designu rozwiązania. Tworzone i rozwijane przez Wnioskodawcę funkcjonalności oprogramowania mają za zadanie automatyzację procesu analizy danych służących do przygotowywania artykułów naukwych w ramach działu (…) Klienta.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty