Interpretacja indywidualna z dnia 12 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.52.2024.2.SKJ
Przekazanie samochodu wykupionego z leasingu na cele osobiste.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy niepodlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług przeniesienia własności i darowizny samochodu osobowego. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 23 lutego 2024 r. (data wpływu 23 lutego 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki jawnej i jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wspólnikami Spółki są dwie osoby fizyczne, posiadające równe udziały w Spółce. Od 2022 r. wspólnicy korzystają z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jako formy opodatkowania.
W 2021 r. Spółka zawarła umowę leasingu operacyjnego dotyczącą samochodu osobowego wykorzystywanego do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zakończenie umowy leasingu operacyjnego nastąpi w maju 2024 r. Zgodnie z warunkami umowy leasingobiorcy przysługuje prawo do wykupu przedmiotu leasingu. Spółka zamierza skorzystać z tego prawa i wykupić przedmiot leasingu. Faktura wykupu zostanie wystawiona na leasingobiorcę, czyli Spółkę. Wykup zostanie sfinansowany z majątku Spółki. Z dniem wykupu samochodu podjęta zostanie uchwała wspólników, zgodnie z którą w dniu wykupu samochodu nastąpi jego wycofanie z majątku Spółki z przeznaczeniem na cele osobiste jednego ze wspólników (niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą) oraz zniesienie współwłasności samochodu i przeniesienie własności samochodu do majątku osobistego jednego wspólnika. Na jednego wspólnika przeniesiony zostanie zatem przypadający mu udział w przedmiocie leasingu zgodnie z podziałem udziałów w Spółce, a część przypadająca na drugiego wspólnika zostanie przeniesiona na pierwszego ze wspólników, na cele osobiste którego przekazany zostanie przedmiot leasingu, poprzez darowiznę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty