Wyrok NSA z dnia 17 sierpnia 2023 r., sygn. II GSK 2299/22
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia del. WSA Marek Leszczyński (spr.) Protokolant Izabela Kołodziejczyk po rozpoznaniu w dniu 17 sierpnia 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 września 2022 r. sygn. akt VI SA/Wa 609/22 w sprawie ze skargi P. D. na decyzję Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie z dnia 9 listopada 2017 r. nr 153/2017/WPR w przedmiocie odwołania w sprawie rozstrzygnięcia konkursu ofert na zawieranie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od P. D. na rzecz Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 7 września 2022 r., sygn. akt VI SA/Wa 609/22, oddalił skargę P. D. (dalej: skarżący) na decyzję Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Warszawie (dalej: Dyrektor NFZ, organ) z dnia 9 listopada 2017 r., nr 153/2017/WPR, w przedmiocie odwołania w sprawie rozstrzygnięcia konkursu ofert na zawieranie umów o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej.
Skargę kasacyjną – stosownie do treści art. 173 § 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 329; dalej: p.p.s.a.) – wywiódł skarżący, zaskarżając wyrok w całości, a zaskarżonemu orzeczeniu zarzucił:
Na podstawie art. 174 pkt 2 p.p.s.a. naruszenie przepisów postępowania, mające istotny wpływ na wynik sprawy, a mianowicie:
1) naruszenie art. 141 § 4 p.p.s.a., poprzez wadliwe uzasadnienie wyroku z 7.09.2022 r., nieodpowiadające wymogom art. 141 § 4 p.p.s.a., polegające na braku należytego rozpoznania, wyjaśnienia i dokonania w związku z tym nieprawidłowej oceny prawnej w wyroku podniesionego przez skarżącego w skardze zarzutu sformułowanego w odniesieniu do decyzji MOW NFZ, dotyczącego naruszenia przepisów postępowania, które miało istotny wpływ na wynik sprawy, to jest zarzutu: "Naruszenia przepisów art. 154 ust. 4 i 6 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz art. 130 § 1 i § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego w związku z art. 154 ust. 7 ustawy o świadczeniach, w szczególności poprzez ponowne przeprowadzenie przez MOW NFZ postępowania w sprawie zawarcia umowy, zanim zostało zakończone postępowanie dotyczące złożonego przez skarżącego wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej decyzją z dnia 11 października 2017 r. oraz zanim została wydana decyzja z dnia 9 listopada 2017 r.", a także nieustosunkowanie się i nie wyjaśnienie w należyty sposób, przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w uzasadnieniu wyroku z 7.09.2022 r. do tego zarzutu, w szczególności odpowiednio: (i) poprzez brak należytego przedstawienia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny, dlaczego uznał, że w sprawie nie doszło do naruszenia prawa wskazanego w skardze, a także (ii) poprzez brak odpowiedniego odniesienia się do argumentacji podnoszonej przez skarżącego oraz (iii) poprzez powielenie, jednakże bez odpowiedniego uzasadnienia, poglądu wyrażonego w wyroku WSA w Warszawie z 4 sierpnia 2021 r. sygn. akt VI SA/Wa 802/21, od którego została skarga kasacyjna oddalona na mocy wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 czerwca 2022 r. sygn. II GSK 314/22. Powyższe spowodowało, że wskazane zostały w uzasadnieniu wyroku twierdzenia i argumenty prawne, które były przedstawiane przez organ i uczestnika oraz same w sobie nie zostały należycie uzasadnione, a nie zostały natomiast odpowiednio ocenione lub pominięto w ocenie te wskazywane przez skarżącego. Wskutek powyższego nie jest możliwe skonstruowanie wzorca kontroli zgodności z prawem ww. decyzji a deficyt uzasadnienia wyroku miał wpływ na wynik sprawy, gdyż uwzględnienie i ocenienie twierdzeń oraz argumentów prawnych skarżącego, w tym dotyczących przywoływanych przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej oraz dotyczących dwuinstancyjności postępowania, mogłoby doprowadzić do innego rozstrzygnięcia niż aktualna treść wyroku z 7.09.2022 r. Powyższe naruszenie jest przedstawiane także w związku z art. 190 p.p.s.a., wobec nie uwzględnia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wykładni prawa dokonanej w tym zakresie przez Naczelny Sąd Administracyjny w Wyroku NSA;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty