19.03.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.483.2020.9.DP

Czy opisane sytuacje (poza sytuacjami, gdzie towar zawrócono lub gdy nie wyjechał z magazynu) stanowią przychód podatkowy w rozumieniu art. 12 ust. 3 updop?

Interpretacja indywidualna po wyroku sądu – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo:

1)ponownie rozpatruję sprawę Państwa wniosku z 3 sierpnia 2020 r. o wydanie interpretacji indywidualnej – uwzględniam przy tym prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 2 czerwca 2021 r. sygn. akt I SA/Po 264/21 oraz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 3 sierpnia 2023 r. sygn. akt II FSK 1121/21; i

2)stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 sierpnia 2020 r. wpłynął Państwa wniosek z 3 sierpnia 2020 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia, czy opisane we wniosku sytuacje (poza sytuacjami, gdzie towar zawrócono lub gdy nie wyjechał z magazynu) stanowią przychód podatkowy w rozumieniu art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku nr 3). Uzupełniliście go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z dnia 28 października 2020 r. (wpływ do organu 30 października 2020 r.).

Ponadto, pismem z 22 stycznia 2024 r. (wpływ do organu tego samego dnia), uzupełniliście Państwo wniosek o własne stanowisko.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest polską spółką z ograniczoną odpowiedzialnością zajmującą się importem i usługami (…) na rzecz nabywców w różnych krajach. W ofercie Wnioskodawcy znajdują się różnego rodzaju towary, m.in.: artykuły (…). Spółka realizuje zamówienia na terenie Polski i zagranicą.

Sytuacja A. Zamówienie złożone za pomocą podszycia się pod spółkę SA X.

W dniu 15 kwietnia 2020 roku o godz. 14:31 z pracownikiem Wnioskodawcy skontaktowała się mailowo osoba przedstawiająca się jako Dyrektor Sprzedaży spółki SA X z siedzibą pod adresem: (…) Francja. W mailu wysłanym z adresu (…) zaadresowanym do (…) i przesłanym do wiadomości (…) nadawca wiadomości zaprezentował spółkę SA X, przedstawiając ją jako supermarket założony i zarejestrowany 25 stycznia 1973 roku w rejestrze „(…)”. Nadawca podał także lokalizację siedziby i adres do fakturowania wraz z numerem VAT. Rozmówca poinformował również, że ze względu na znaczący wzrost popytu na konkretne produkty, spółka chciałaby złożyć zamówienie u Zawiadamiającego. Nadawca poprosił o odpowiedź mailową z ofertą cennikiem b2b oraz ogólnymi warunkami sprzedaży, podając przy tym swoje dane teleadresowe, w tym numery telefonów (…).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne