Postanowienie NSA z dnia 16 listopada 2022 r., sygn. III OW 122/22
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Tamara Dziełakowska Sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski po rozpoznaniu w dniu 16 listopada 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej wniosku Komendanta [...] w Z. o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy Komendanta [...] w Z. a Prezydentem m.st. Warszawy w przedmiocie wskazania organu właściwego do rozpatrzenia wniosku A. W. z dnia 28 lipca 2022 r. w sprawie ustalenia i wypłaty świadczenia rekompensującego utracone wynagrodzenie dla żołnierza, który odbył ćwiczenia wojskowe w 2022 r. postanawia: wskazać Komendanta [...] w Z. jako organ właściwy w sprawie.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 18 sierpnia 2022 r. (data wpływu do Sądu 22 sierpnia 2022 r.) Komendant [...] w Z. (dalej jako komendant jednostki wojskowej) zwrócił się do Naczelnego Sądu Administracyjnego o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy nim a Prezydentem m. st. Warszawy (dalej jako organ samorządu terytorialnego) w przedmiocie rozpatrzenia wniosku A. W. z dnia 28 lipca 2022 r. w sprawie ustalenia i wypłaty świadczenia rekompensującego utracone wynagrodzenie dla żołnierza, który odbył ćwiczenia wojskowe w 2022 r.
W uzasadnieniu wniosku o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego dowódca jednostki wojskowej wskazał, że dnia 28 lipca 2022 r. do Prezydenta m. st. Warszawy wpłynął wniosek A. W. o ustalenie i wypłatę należnego świadczenia rekompensującego utracone wynagrodzenie ze stosunku pracy w związku z odbytymi ćwiczeniami wojskowymi żołnierzy rezerwy w [...] w Z. w dniach 30.05.2022 - 03.06.2022 r. Do wniosku załączono zaświadczenie o odbyciu ćwiczeń wojskowych oraz zaświadczenie od pracodawcy o utraconym dziennym wynagrodzeniu. Powyższy wniosek organ samorządu terytorialnego, przy piśmie z dnia 1 sierpnia 2022 r. (data wpływu 8 sierpnia 2022 r.) przekazał według właściwości do dowódcy jednostki wojskowej wskazując, że sposób ustalania i wypłacania świadczeń rekompensujących utracone wynagrodzenie żołnierzom rezerwy określa art. 312 ustawy o obronie Ojczyzny. Jest to obecnie zadanie dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz pełnił służbę. Wypłata zaś rekompensaty, na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów, które obowiązek ten nakładały na jednostki samorządu terytorialnego nie jest już możliwa, bowiem rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 sierpnia 2015 r. w sprawie sposobu ustalania i trybu wypłacania świadczenia pieniężnego żołnierzom rezerwy oraz osobom przeniesionym do rezerwy niebędącym żołnierzami rezerwy (Dz. U. z 2018 r. poz. 881), wydane na podstawie art. 119a ust. 6 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, zostało uchylone.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty