Wyrok NSA z dnia 8 listopada 2022 r., sygn. II GSK 1152/22
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Czarnik (spr.) Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz Sędzia del. WSA Urszula Wilk po rozpoznaniu w dniu 8 listopada 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J.B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 9 marca 2022 r. sygn. akt III SA/Łd 1160/21 w sprawie ze skargi J.B. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia 29 grudnia 2020 r. nr SKO.4176.19.2020 w przedmiocie negatywnego zaopiniowania projektu decyzji zatwierdzającej projekt robót geologicznych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi (dalej: WSA, sąd pierwszej instancji) wyrokiem z 9 marca 2022 r. sygn. akt III SA/Łd 1160/21 oddalił skargę J.B. (dalej: skarżąca) na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi (dalej: SKO, Kolegium) z 29 grudnia 2020 r. w przedmiocie negatywnego zaopiniowania projektu decyzji zatwierdzającej projekt robót geologicznych.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Zaskarżonym postanowieniem Kolegium utrzymało w mocy postanowienie Wójta Gminy Z. (dalej: organ pierwszej instancji) z 20 listopada 2020 r. negatywnie opiniujące projekt decyzji w sprawie zatwierdzenia projektu robót geologicznych na rozpoznanie i udokumentowanie złoża kruszywa naturalnego "[...]" w kategorii C1 położonego w miejscowości W., gmina Z., powiat z. na działce oznaczonej nr ewid. [...] (obręb [...] W.).
W uzasadnieniu SKO przywołało treść art. 7 i art. 80 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r., poz. 1064 ze zm.; dalej: p.g.g.) i wskazało, że aktualne jest stanowisko wypracowane na tle poprzednio obowiązującej ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze, że jedynym kryterium dla uzgodnienia projektu robót geologicznych jest zgodność tych robót z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeżeli jest uchwalony lub z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków przestrzennego zagospodarowania gminy. Zasadnie zatem organ pierwszej instancji uznał, że skoro brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wskazanej działki, to istotne znaczenie dla dokonania uzgodnienia projektu robót geologicznych ma Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Z. (dalej: Studium), z którego wynika, że działka o nr ewid. [...] w obrębie W. położona jest na terenach, których podstawowym przeznaczeniem jest działalność gospodarcza typu rzemiosło produkcyjne, przemysł, bazy, składy, logistyka i usługi komercyjne, obsługa techniczna oraz w części droga powiatowa. A zatem roboty geologiczne polegające na rozpoznaniu i udokumentowaniu złoża kruszywa naturalnego nie mieszczą się w zakresie przeznaczenia tej nieruchomości. Oceny tej nie zmienia załączone do zażalenia postanowienie z 10 maja 2012 r. tj. pozytywna opinia projektu robót geologicznych, gdyż nie świadczy ono jeszcze o tym, że dokumentacja geologiczna została sporządzona.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty