21.10.2022

Wyrok NSA z dnia 21 października 2022 r., sygn. I OSK 86/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Iwona Bogucka Sędziowie: Sędzia NSA Elżbieta Kremer (spr.) Sędzia del. WSA Maria Grzymisławska-Cybulska po rozpoznaniu w dniu 21 października 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. D. i M. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 listopada 2018 r. sygn. akt IV SA/Wa 1840/18 w sprawie ze skargi A. D. i M. D. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 kwietnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości rolnej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 7 listopada 2018 r. sygn. akt IV SA/Wa 1840/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. D. i M. D. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 kwietnia 2018 r. w przedmiocie odmowy wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości rolnej.

Wyrok zapadł na tle następujących okoliczności sprawy:

Wnioskiem z dnia 25 listopada 2016 r. A. D. i M. D. zwrócili się o wyrażenie zgody na nabycie w trybie art. 2a ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 2196), dalej: "u.k.u.r.", nieruchomości rolnej oznaczonej jako działki [...], [...] i [...], położonej w miejscowości Z., gm. Nowogrodziec, powiat bolesławiecki, woj. dolnośląskie, stanowiącej własność T. K.

Decyzją z dnia 21 lutego 2018 r. Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa odmówił wyrażenia zgody na nabycie wskazanej nieruchomości, a Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi decyzją z dnia 26 kwietnia 2018 r. utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.

W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że wnioskodawcy nie spełniają warunków ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Z literalnej wykładni art. 2a ust. 4 pkt 2 ustawy wynika bowiem, że Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wydaje decyzję na wniosek osoby fizycznej zamierzającej utworzyć gospodarstwo rodzinne. Natomiast zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy za gospodarstwo rodzinne uważa się gospodarstwo rolne prowadzone przez rolnika indywidualnego, w którym jednocześnie łączna powierzchnia użytków rolnych jest nie większa niż 300ha. Z akt sprawy wynika zaś, że wnioskodawcy prowadzą gospodarstwo rolne położone o łącznej powierzchni 675ha/ 720ha (w dwóch odrębnych pismach podano różne wielkości i pomimo wezwania nie dokonano sprecyzowania).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp