Wyrok NSA z dnia 19 grudnia 2023 r., sygn. II OSK 1850/22
Ustalenie przez organy gminy stawki procentowej opłaty planistycznej w maksymalnej wysokości dozwolonej przez ustawę, na podstawie art. 36 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, nie narusza zasad równości wobec prawa, proporcjonalności ani praw własności, pod warunkiem, że takie ustalenie jest uzasadnione merytorycznie, w tym poprzez odwołanie do prognozy skutków finansowych zmiany planu. W procesie uchwalania planu miejscowego, organy planistyczne mają obowiązek uwzględnienia fundamentalnych zasad prawnych oraz konieczności proporcjonalnego rozważenia interesów publicznych i prywatnych właścicieli nieruchomości, co znajduje odzwierciedlenie w możliwości określenia stawek procentowych opłaty planistycznej w granicach wyznaczonych przez ustawę.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Tomasz Zbrojewski Sędziowie: sędzia NSA Tomasz Bąkowski (spr.) sędzia del. WSA Grzegorz Antas po rozpoznaniu w dniu 19 grudnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E.B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 12 kwietnia 2022 r., sygn. akt II SA/Lu 107/22 w sprawie ze skargi E.B. na uchwałę Rady Gminy N. z dnia [...] 2019 r., nr [...] w przedmiocie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. oddala wniosek Gminy N. o zasądzenie zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 12 kwietnia 2022 r., sygn. akt II SA/Lu 107/22, oddalił skargę E.B. na uchwałę Rady Gminy N. z dnia [...] 2019 r., nr [...] w przedmiocie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty