Interpretacja indywidualna z dnia 7 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.19.2024.3.OS
Prawo do częściowego odliczenia podatku VAT z faktur dotyczących wydatków na samochód osobowy.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 stycznia 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej który dotyczy podatku od towaru i usług w zakresie ustalenia czy – proporcjonalnie do Pana udziału we współwłasności samochodu – będzie Panu przysługiwało prawo do odliczenia 50% kwoty naliczonego podatku VAT od wydatków związanych z nabyciem i użytkowaniem samochodu oraz podatku dochodowego od osób fizycznych.
Uzupełnił go Pan w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 5 marca 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wnioskodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Wnioskodawca jest doradcą podatkowym. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (wpis do CEIDG). Przedmiotem tej działalności jest świadczenie usług doradztwa podatkowego (PKD 69.20.Z). Wnioskodawca świadczy usługi na rzecz podmiotów mających siedzibę w różnych częściach Polski. W najbliższym czasie Wnioskodawca planuje dokonać zakupu samochodu osobowego (dalej określanego jako „samochód”). Samochód będzie pojazdem samochodowym w rozumieniu art. 2 pkt 34 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz będzie samochodem osobowym w rozumieniu art. 5a pkt 19a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Samochód nie będzie pojazdem elektrycznym oraz nie będzie pojazdem napędzanym wodorem w rozumieniu odpowiednio art. 2 pkt 12 i art. 2 pkt 15 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Cena zakupu samochodu nie będzie przekraczała 150 000 zł netto. Wnioskodawca będzie współwłaścicielem samochodu. Przewidywany okres używania samochodu będzie dłuższy niż rok. Samochód zostanie wprowadzony przez Wnioskodawcę do ewidencji środków trwałych. Samochód będzie wykorzystywany do celów związanych z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy (np. dojazdy na spotkania z klientami, dojazdy do urzędów, dojazdy do sądów) oraz do celów prywatnych (np. dojazdy na zakupy, wyjazdy na urlop). Wnioskodawca nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (brak prawa jazdy ze względów zdrowotnych). W związku z tym przy używaniu samochodu, w tym również przy używaniu samochodu do celów związanych z działalnością gospodarczą, Wnioskodawca będzie korzystał z pomocy osób posiadających prawo jazdy. Wnioskodawca będzie ponosił koszty związane z użytkowaniem samochodu, takie jak koszty:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty