Wyrok NSA z dnia 6 października 2023 r., sygn. I OSK 1920/23
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Elżbieta Kremer po rozpoznaniu w dniu 6 października 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 17 kwietnia 2023 r., sygn. akt II SA/Gl 351/23 w sprawie ze sprzeciwu J. P. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 13 lutego 2023 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 17 kwietnia 2023 r., sygn. akt II SA/Gl 351/23 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił sprzeciw J. P. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 13 lutego 2023 r. w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.
Wyrok zapadł na tle następujących okoliczności sprawy:
W dniu 6 września 2022 r. skarżący wystąpił o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej z tytułu sprawowanej opieki nad matką.
Prezydent Miasta Gliwice decyzją z dnia 7 grudnia 2022 r. odmówił skarżącemu przyznania wnioskowanego świadczenia, wskazując że niepełnosprawność matki powstała po ukończeniu przez nią 25 roku życia oraz, że wnioskodawca ma ustalone prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.
Odwołanie od tej decyzji złożył skarżący.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach decyzją z dnia 13 lutego 2023 r. uchyliło rozstrzygnięcie organu I instancji i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia.
W uzasadnieniu organ odwoławczy nie podzielił stanowiska Prezydenta Miasta Gliwice, że data powstania niepełnosprawności matki wnioskodawcy może stanowić podstawę odmowy świadczenia. Zauważono dodatkowo, że organ I instancji w toku postępowania na żadnym etapie nie poinformował strony o przysługujących mu prawach i konsekwencjach podejmowanych w toku postępowania administracyjnego działań. Zdaniem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach poza posiadaniem prawa do renty i jej pobieraniem strona spełnia wszystkie kryteria, wymagane do przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Zatem po zawieszeniu prawa do renty świadczenie pielęgnacyjne może zostać przyznane.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty