04.03.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 4 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-1.4011.562.2023.2.AW

Możliwości opodatkowania uzyskiwanych przychodów z działalności ryczałtem oraz zastosowania do tych przychodów 3% stawki ryczałtu.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 grudnia 2023 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania uzyskiwanych przychodów z działalności ryczałtem oraz zastosowania do tych przychodów 3% stawki ryczałtu. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z dnia 9 lutego 2024 r. (data wpływu).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pani działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych i chce rozszerzyć swoją działalność o sprzedaż hurtową w zakresie wyrobów metalowych oraz sprzętu i dodatkowego wyposażenia hydraulicznego i grzejnego, sprzedaż hurtową drewna, materiałów budowlanych i wyposażenia sanitarnego, sprzedaż hurtową niewyspecjalizowaną, odpowiednio PKD: 46.74.Z, 46.73.Z, 46.90.Z. Jest Pani polskim rezydentem podatkowym, podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Będzie Pani sprzedawała swoje towary do sklepów, do hurtowni i dla poszczególnych przedsiębiorców (firm), nabywając je we własnym imieniu i dalej odsprzedając. Przedmiotem działalności będzie działalność handlowa. Zajmie się Pani sprzedażą materiałów budowlanych: wiadra, kastry, miarki, szczotki, łopaty, pędzle itp. Pani wątpliwość budzi, czy odpowiednią stawką ryczałtu jest stawka 3% dla sprzedaży hurtowej dla towarów nabywanych we własnym imieniu, na własny rachunek i dalej w hurtowych ilościach odsprzedawanych na różne punkty handlowe, składy, sklepy, dla przedsiębiorców. W ofercie nie znajdą się akcesoria samochodowe, przy czym kolejna Pani wątpliwość dotyczy tego, czy sprzedaż może zostać poszerzona o sprzedaż artykułów o szerokiej gamie zastosowań. Istotą wniosku jest to, czy stosując opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych może Pani sprzedawać tzw. szczotki ze szczeciny, które mają zastosowanie zarówno do zgarniania śniegu z auta, jak i zamiatania różnych powierzchni domowych, biurowych. Czy może Pani sama zmienić nazwę sprzedawanego produktu i nazwać tę szczotkę jako samochodową (ze względu na bogaty asortyment szczotek)? Czy może Pani sprzedawać tzw. pasy transportowe, które mają szeroki zakres stosowania: służą mocowaniu towarów na samochodach dostawczych, mogą służyć do zabezpieczenia towarów podczas transportu, spinania towaru na magazynie, spinania dwóch elementów (na przykład drzew) w celu zabezpieczenia. Kolejną wątpliwością jest, czy stosując ryczałt od przychodów ewidencjonowanych może Pani kompletować towar – przy stawce 3%. W ofercie mają znaleźć się taczki ogrodowe, które będą sprzedawane z kołami. Taczki będą kupowane od innego dostawcy, koła od innego a sprzedawane będą łącznie jako taczka z kołami. Nie będzie Pani ingerowała w żaden sposób w towar, taczki i koła sprzedawane będą jako zestaw, ale dostarczane oddzielnie: oddzielnie taczka i oddzielnie koła.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne