Wyrok NSA z dnia 3 sierpnia 2022 r., sygn. I OSK 1916/19
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maciej Dybowski (spr.) Sędziowie sędzia NSA Monika Nowicka sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka po rozpoznaniu w dniu 3 sierpnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 20 lutego 2019 r. sygn. akt II SA/Po 776/18 w sprawie ze skargi J. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] lipca 2018 r. nr [...] w przedmiocie skierowanie na badania lekarskie oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 20 lutego 2019 r. sygn. akt II SA/Po 776/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę J. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z [...] r. nr [...] w przedmiocie skierowania na badania lekarskie.
Wyrok ów zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Starosta K. (dalej Starosta lub organ I instancji) decyzją z [...] r. nr [...] (dalej decyzja z [...] r. lub decyzja I instancji), na podstawie art. 99 ust. 1 pkt 2 lit. b w zw. z art. 75 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. 2017 r. poz. 978 ze zm.; dalej ukp bądź ustawa o kierujących pojazdami), skierował na badania lekarskie przeprowadzane w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami J. J. G., posiadającego uprawnienia do kierowania w zakresie prawa jazdy kategorii A, B, B+E, T, C, C+E.
W uzasadnieniu Starosta uznał, na podstawie informacji i ustaleń stanu faktycznego uzyskanych w ramach wykonywania zadań własnych, że zaistniały uzasadnione zastrzeżenia co do stanu zdrowia kierowcy. Starosta uwzględnił wniosek Prokuratora Prokuratury Rejonowej w K. z 10 kwietnia 2018 r. nr [...] z o wszczęcie postępowania administracyjnego w przedmiocie skierowania na badania lekarskie w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami z uwagi na prowadzone postępowanie w sprawie wystąpienia z wnioskiem w przedmiocie zastosowania leczenia odwykowego wobec J. G. (sygn. [...]) i opinię biegłych psychiatrów z 1 kwietnia 2016 r. w przedmiocie uzależnienia od alkoholu J. G. (dalej skarżący), u którego rozpoznano zespół zależności alkoholowej. Organ uwzględnił orzeczenie lekarskie z 2 maja 2018 r. o braku przeciwwskazań zdrowotnych u J. G. i jego zdolności do wykonywania pracy na stanowisku "kierowcy" i wyznaczeniu daty następnego badania okresowego na 2 maja 2019 r. Zdaniem Starosty, orzeczenie z 2 maja 2018 r. wydano w oparciu o przepisy Kodeksu pracy, a nie na podstawie ustawy o kierujących pojazdami i nie było wydane przez uprawnionego lekarza [...] Centrum Medycyny Pracy w P. (dalej [...]CMP w P.), który winien stwierdzić istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, wiedząc o stwierdzonym u J. G. zespole zależności alkoholowej i na podstawie przeprowadzonego badania lekarskiego. Zdaniem organu I instancji, stwierdzony stan chorobowy mógł mieć istotny wpływ na zdolność psychofizyczną do kierowania pojazdami, która wymaga prawidłowej koordynacji wzrokowo-ruchowej, co wymagało dodatkowych badań lekarskich. W tym stanie faktycznym i prawnym Starosta uznał opinię wydaną przez biegłego psychiatrę i biegłego psychologa w przedmiocie uzależnienia od alkoholu za wystarczający dowód do stwierdzenia, że zachodzą okoliczności upoważniające do skierowania kierowcy na badanie lekarskie, jeżeli istnieją uzasadnione zastrzeżenia co do stanu zdrowia [k. 75-74 akt administracyjnych].
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty