Interpretacja indywidualna z dnia 5 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.70.2024.1.AK
Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej usługi udostępnienia pojazdów na rzecz członków zarządu, rozliczanych za pomocą instytucji potrącenia.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 18 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej usług udostępnienia pojazdów na rzecz członków zarządu, rozliczanych za pomocą instytucji potrącenia.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
(…) Sp. z o.o. (dalej też jako: „Spółka” lub „X”) ma siedzibę na terytorium Polski (…), gdzie wykonuje działalność gospodarczą i z tego tytułu jest czynnym podatnikiem VAT.
Spółka jest zarejestrowana pod numerem: (…) w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonym przez Sąd Rejonowy (…).
Spółka prowadzi obsługę inwestorską w imieniu i na rzecz (…), na zasadach (…). X wykonuje w ramach tego, obowiązki związane z procesem (…), polegającym na (…).
Spółka jest m.in. stroną umów cywilnoprawnych zawartych m.in. z członkami zarządu w przedmiocie świadczenia usług zarządzania. Jednocześnie Spółka umownie na podstawie zawartych umów z członkami zarządu udostępnia pojazdy do korzystania z nich dla celów prywatnych. Wzajemne rozliczenia z tytułu ww. umów są realizowane w cyklach miesięcznych.
Dotychczas wzajemne rozliczenia między Spółką a członkami zarządu z tytuły zawartych umów o świadczenie usług zarządczych oraz umów o udostępnienie pojazdów na cele prywatne (i związanych z tym rozliczeń) po przekroczeniu przez Spółkę poziomu rocznego limitu obrotu ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych oraz rolników ryczałtowych, uprawniającego do zwolnienia z ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej, nie podlegały kompensacji (nie stosowano potrącenia ustawowego wzajemnych wierzytelności w rozumieniu art. 498 k.c. lub też potrącenia umownego). Spółka realizowała płatność z tytułu świadczenia przez członków zarządu usług zarządczych na wskazane numery rachunków bankowych. Płatności z tytułu zawartych umów o udostępnienie pojazdów na rzecz członków zarządu były realizowane przez ww. osoby na rachunek bankowy Spółki. Do osiągnięcia ww. limitu kwotowego wzajemne rozliczenia między Spółką a członkami zarządu były realizowane z wykorzystaniem potrącenia wzajemnych wierzytelności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty