12.07.2022 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 12 lipca 2022 r., sygn. II OSK 2538/19

Dnia 12 lipca 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Miron Sędzia del. WSA Grzegorz Antas po rozpoznaniu w dniu 12 lipca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej X sp. z o.o. z siedzibą w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 29 stycznia 2019 r. sygn. akt III SA/Gl 1148/18 w sprawie ze skargi X sp. z o.o. z siedzibą w [...] na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia[...]sierpnia 2018 r. [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 29 stycznia 2019 r., III SA/Gl 1148/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, oddalił skargę X Sp. z o.o. w [...] (dalej jako skarżąca) na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...] sierpnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej.

Powyższy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w [...] decyzją z [...] marca 2018 r. nr [...] w oparciu o postępowanie wyjaśniające narażenie zawodowe oraz o orzeczenie lekarskie [...] Ośrodka Medycyny Pracy (dalej: [...]OMP) w [...] z [...] stycznia 2018 r. nr [...], stwierdził u A. K. (dalej: pracownicy) chorobę zawodową - przewlekłą chorobę obwodowego układu nerwowego wywołaną sposobem wykonywania pracy: zespół cieśni w obrębie nadgarstka wymienioną w pozycji 20.1 wykazu chorób zawodowych rozporządzenia Rady Ministrów z 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1367 dalej: rozp. RM).

Odwołanie od tej decyzji złożyła X Spółka z o.o. w [...] wnosząc o jej uchylenie i stwierdzenie braku podstaw choroby zawodowej.

W wyniku wniesionego odwołania [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w [...] decyzją z [...] sierpnia 2018 r. nr [...]utrzymał w mocy decyzję organu I instancji z [...] marca 2018 r. nr [...], stwierdzającą u A. K. chorobę zawodową - przewlekłą chorobę obwodowego układu nerwowego wywołaną sposobem wykonywania pracy: zespół cieśni w obrębie nadgarstka wym. w poz. 20.1 wykazu chorób zawodowych określonego w przepisach w sprawie chorób zawodowych, wydanych na podstawie art. 237 § 1 pkt 3-6 i § 11 ustawy z 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 917 dalej: K.p.) Organ wskazał, iż pracownica w trakcie czynności zawodowych na stanowiskach robotnik magazynowy, pomocnik mleczarski, galanterzysta, krawcowa, szwaczka, obuwnik, pracownik fizyczny linii montażowej siodełek rowerowych pracowała w narażeniu na powstanie przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego: zespół cieśni w obrębie nadgarstka. Ponadto organ odwoławczy w związku z zarzutami odwołania zwrócił się do lekarzy orzeczników z [...]OMP pismem z 9 maja 2018 r. o ponowne przeanalizowanie sprawy. Lekarze specjaliści z [...]OMP w odpowiedzi z 26 czerwca 2018 r. uznali z wysokim prawdopodobieństwem związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy schorzeniem, a sposobem wykonywania pracy (sposób wykonywania pracy obciążający stawy nadgarstkowe).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty