Wyrok NSA z dnia 24 czerwca 2022 r., sygn. II FSK 3122/19
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala, Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia NSA Sylwester Golec (spr.), Protokolant Adrianna Siniarska, po rozpoznaniu w dniu 24 czerwca 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Przedsiębiorstwa [...] E. sp. z o.o. z siedzibą w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 12 marca 2019 r. sygn. akt I SA/Kr 1327/18 w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa [...] E. sp. z o.o. z siedzibą w L. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie z dnia 15 października 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2012 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Przedsiębiorstwa [...] E. sp. z o.o. z siedzibą w L. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie kwotę 3600 (słownie: trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 13 marca 2019 r., I SA/Kr 1327/18, oddalił skargę Przedsiębiorstwa [...] E. Sp. z o.o. z siedzibą w L. (zwanego dalej skarżącą spółką) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie z dnia 15 października 2018 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2012 r.
W uzasadnieniu wyroku sąd wskazał, że w protokole kontroli podatkowej organ pierwszej instancji stwierdził wadliwość i nierzetelność prowadzonych przez spółkę ksiąg rachunkowych za okres od stycznia do grudnia 2012 r. przez m.in.: niewykazanie przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń związanych z wykorzystywaniem prywatnego samochodu dla celów służbowych (16.800,00 zł) oraz w związku z korzystaniem przez spółkę ze środków pieniężnych udziałowców przeznaczonych na podwyższenie kapitału zakładowego (8.794,00 zł). W zakresie kosztów uzyskania przychodów organ pierwszej instancji zmniejszył ich wartość w rozliczeniu podatku bowiem stwierdził zawyżenie kosztów uzyskania przychodów o kwotę 8.665,32 zł (zakup roślin ogrodowych, torfu, usług gastronomicznych zakup usług serwisu i benzyny do prywatnych samochodów). Wyłączył z kosztów uzyskania przychodów kwotę 253.417,32 zł udokumentowaną fakturami wykazującymi transakcje, które zdaniem organu pierwszej instancji nie miały miejsca w rzeczywistości. W ocenie sądu pierwszej instancji zgromadzony w sprawie materiał dowodowy jednoznacznie wskazuje, że transakcje opisane w zakwestionowanych fakturach wystawionych przez firmę R. oraz przez firmę E. nie miały w rzeczywistości miejsca. W związku z tym kwoty wykazane w tych fakturach nie stanowiły kosztów uzyskanego przychodu. Organy podatkowe (wbrew zarzutom spółki) wyczerpująco zebrały materiał dowodowy oraz dokonały wszechstronnej i trafnej jego oceny, a przy tym właściwie zastosowały przepisy prawa materialnego oraz procesowego (uzasadnienie wyroku sądu pierwszej instancji dostępne jest w internetowej bazie orzeczeń sądów administracyjnych CBOSA na stronie orzeczenia.nsa.gov.pl).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty