24.06.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 24 czerwca 2022 r., sygn. II GSK 1467/19

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia NSA Mirosław Trzecki (spr.) po rozpoznaniu w dniu 24 czerwca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 29 sierpnia 2019 r., sygn. akt I SA/Go 178/19 w sprawie ze skargi G. GmbH w M., N. (obecnie V. GmbH w M., N.) na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze z dnia 17 stycznia 2019 r. nr 0801-ICK.531.69.2018.6, UNP: 0801-19-003863 w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania w sprawie zarządzenia konwoju towarów, których przewóz jest związany ze zwiększonym ryzykiem 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze na rzecz V. GmbH w M., N. 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 29 sierpnia 2019 r., sygn. akt I SA/Go 178/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim, po rozpoznaniu skargi G. GmbH w M., N., uchylił postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze z 17 stycznia 2019 r. w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania w sprawie zarządzenia konwoju towarów, których przewóz jest związany ze zwiększonym ryzykiem, a także zasądził zwrot kosztów postępowania.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W dniu 19 czerwca 2017 r. funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zatrzymali do kontroli zestaw samochodowy, należący do przewoźnika – UAB T., którym przewożono towar w postaci oleju rzepakowego w oparciu o dokument przewozowy CMR. Nadawcą towaru była skarżąca spółka, a odbiorcą – S. w R. na Litwie.

Decyzją z 19 czerwca 2017 r. Naczelnik Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim, na podstawie art. 67 ust. 1 pkt 5, ust. 2, 2a, i 3 w zw. z art. 94 ustawy z dnia z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2018 r. poz. 508 ze zm.; dalej "ustawa o KAS"): 1/ zarządził na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej konwój towarów; 2/ zobowiązał przewoźnika, aby przejazd pojazdu z towarem przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej odbył się pod osłoną wyspecjalizowanej jednostki działającej w zakresie ochrony osób i mienia, wynajętej przez przewoźnika; 3/ zobowiązał przewoźnika do przekazania Naczelnikowi Urzędu Celno-Skarbowego, przed rozpoczęciem konwoju, danych agencji ochrony mienia, która będzie sprawowała konwój; 4/ zobowiązał przewoźnika do powiadomienia Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego, za pośrednictwem agencji sprawującej konwój, na 2 godziny przed przyjazdem do miejsca przeznaczenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne