Wyrok NSA z dnia 25 maja 2022 r., sygn. II OSK 3144/19
Obowiązek poddania się obowiązkowym szczepieniom ochronnym wynikający z ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych jest bezpośrednio wykonalny i jego naruszenie skutkuje prawem organów do podjęcia postępowania egzekucyjnego; nie narusza to konstytucyjnych praw do prywatności, wolności osobistej oraz zdrowia.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Siegień (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Zofia Flasińska Sędzia NSA Małgorzata Miron po rozpoznaniu w dniu 25 maja 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej K. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 maja 2019 r., sygn. akt VII SA/Wa 2444/18 w sprawie ze skargi K. S. na postanowienie Ministra Zdrowia z dnia [...] sierpnia 2018 r. znak: [...] w przedmiocie nałożenia grzywny w celu przymuszenia oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 8 maja 2019 r., sygn. akt VII SA/Wa 2444/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę K. S. na postanowienie Ministra Zdrowia z dnia [...] sierpnia 2018 r. w przedmiocie nałożenia grzywny w celu przymuszenia.
Zaskarżonym postanowieniem Minister Zdrowia, po rozpatrzeniu zażalenia K. S. (dalej: skarżąca) na postanowienie Wojewody [...] z [...] listopada 2017 r. w przedmiocie nałożenia na skarżącą grzywny w celu przymuszenia do poddania małoletniego syna obowiązkowym szczepieniom ochronnym, utrzymał to postanowienie w mocy, uznając, że postępowanie egzekucyjne mające na celu przymuszenie skarżącej do wykonania ww. obowiązku, było prowadzone w sposób prawidłowy. Co do zagadnień szczegółowych, organ odwoławczy stwierdził, że w przypadku obowiązkowych szczepień, obowiązek ich wykonania wynika wprost z ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2016 r., poz. 1866 ze zm.), dalej: "ustawa o zwalczaniu chorób", a brak zgody szczepionego bądź jego przedstawiciela ustawowego nie zmienia faktu istnienia tego obowiązku. Przepisy określające obowiązek poddawania dzieci szczepieniom ochronnym ustanawiają prawną powinność poddania dziecka tym szczepieniom. Badanie kwalifikacyjne, poprzedzające szczepienie, którego brak - według twierdzeń skarżącej - stanowi przeszkodę w uznaniu obowiązku szczepienia za wykonalny, jest koniecznym elementem realizacji obowiązku szczepień. Skarżąca nie podejmowała żadnych działań w kierunku zaszczepienia małoletniego dziecka, w tym w pierwszej kolejności zgłoszenia się na wykonanie badania kwalifikacyjnego. Faktem nieprzeprowadzenia badania kwalifikacyjnego dziecka, którego matka odmówiła, nie można uzasadniać niewykonalności obowiązku szczepienia ochronnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty