17.02.2022

Wyrok NSA z dnia 17 lutego 2022 r., sygn. II OSK 1320/19

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Siegień (spr.), Sędzia NSA Małgorzata Miron, Sędzia WSA (del.) Piotr Broda, Protokolant sekretarz sądowy Bernadetta Pręgowska, po rozpoznaniu w dniu 17 lutego 2022 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 listopada 2018 r. sygn. akt VII SA/Wa 494/18 w sprawie ze skargi M. W. na postanowienie Ministra Zdrowia z dnia [..] grudnia 2017 r. nr [..] w przedmiocie nałożenia grzywny w celu przymuszenia oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 16 listopada 2018 r., sygn. akt VII SA/Wa 494/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M. W. na postanowienie Ministra Zdrowia z dnia [...] grudnia 2017 r. w przedmiocie nałożenia grzywny w celu przymuszenia.

Wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.

Zaskarżonym postanowieniem Minister Zdrowia, po rozpatrzeniu zażalenia M. W. (dalej: skarżący) na postanowienie Wojewody [...] z dnia [...] czerwca 2016 r., nakładające na skarżącego grzywnę w celu przymuszenia do wykonania obowiązku określonego w tytule wykonawczym Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w C. z dnia [...] maja 2016 r., utrzymał je w mocy.

Organ drugiej instancji podniósł, że skarżący, wbrew obowiązkowi ciążącemu na nim z mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2016 r., poz. 1866 ze zm.), dalej "ustawa o zwalczaniu chorób", nie poddał małoletniej córki – H. W. (dalej: małoletnia) obowiązkowym szczepieniom, ani badaniu kwalifikacyjnemu w celu potwierdzenia bądź wykluczenia przeciwwskazań do wykonania obowiązkowych szczepień. Postępowanie mające na celu przymuszenie skarżącego do wykonania tego obowiązku było prowadzone w sposób prawidłowy i zakończyło się wydaniem przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w C. w dniu [...] maja 2016 r. tytułu wykonawczego. Z uwagi na dalsze uchylanie się zobowiązanego od wykonania obowiązku, w toku postępowania egzekucyjnego zapadło postanowienie organu pierwszej instancji w przedmiocie nałożenia na skarżącego grzywny, które utrzymał w mocy Minister Zdrowia. Odnosząc się do wynikającego z treści art. 16 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2016 r., poz. 186 ze zm.), dalej "ustawa o prawach pacjenta", prawa pacjenta (lub jego przedstawiciela ustawowego) do wyrażenia zgody na przeprowadzenie badania lub udzielenie innych świadczeń zdrowotnych przez lekarza, organ drugiej instancji stwierdził, że w przypadku szczepień, których obowiązek wykonania wynika wprost z ustawy, brak zgody szczepionego lub jego przedstawiciela ustawowego nie zmienia faktu istnienia tego obowiązku. Obowiązek ten staje się egzekwowalny w chwili wejścia osoby nim objętej w granice wiekowe zakreślone przez ustawę o zwalczaniu chorób oraz Program Szczepień Ochronnych, modyfikowany co roku stosownie do aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Egzekwowanie obowiązku szczepień oznacza równoczesne egzekwowanie przeprowadzenia nierozerwalnie związanego ze szczepieniem badania kwalifikacyjnego, dlatego nieprzeprowadzeniem tego badania, wskutek niestawiennictwa skarżącego wraz z małoletnią, nie można uzasadnić niewykonalności obowiązku szczepienia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne