25.05.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 25 maja 2022 r., sygn. II GSK 100/19

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia del. WSA Cezary Kosterna (spr.) po rozpoznaniu w dniu 25 maja 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 7 listopada 2018 r. sygn. akt III SA/Łd 599/18 w sprawie ze skargi (...) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z dnia (...) r. nr (...) w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. oddala skargę; 3. zasądza od (...) na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi 4890 (cztery tysiące osiemset dziewięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej wniesionej przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 7 listopada 2018 r. sygn. akt III SA/Łd 599/18. Wyrokiem tym została uchylona decyzja Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi (dalej: Organ lub Dyrektor IAS) z dnia 30 kwietnia 2018 r. nr 1001-IOA.4246.13.2017.7.KM UNP 1001-18-031967 oraz poprzedzająca ją decyzja Naczelnika Urzędu Celnego I w Łodzi (dalej: Organ I instancji lub Naczelnik UC) z 8 grudnia 2015 r. w przedmiocie wymierzenia T. S. pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.

Zaskarżony wyrok został wydany w następującym stanie sprawy:

Funkcjonariusze Urzędu Celnego I w Łodzi 16 stycznia 2015 r. przeprowadzili kontrolę w lokalu G. B. należącym do T.S., mieszczącym się w S.przy ul. Ł., w zakresie przestrzegania przepisów ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 ze zm., dalej: ugh) Kontrolujący stwierdzili obecność 7 podłączonych do sieci elektrycznej urządzeń, których wygląd wskazywał, że mogą być to automaty do gier w rozumieniu ustawy o grach hazardowych. Urządzenia nie posiadały oznaczeń z numerem poświadczenia rejestracji i zezwolenia na urządzanie gier na automatach. Podczas oględzin na kontrolowanych urządzeniach stwierdzono naklejki z danymi ich właścicieli: T. i F. W celu sprawdzenia, czy przedmiotowe urządzenia spełniają przesłanki art. 2 ust. 3, 5 ugh, funkcjonariusze przeprowadzili eksperyment gry na urządzeniach, którego przebieg oraz wynik został szczegółowo opisany w protokole kontroli z 19 stycznia 2015 roku. Przeprowadzone gry próbne na automatach potwierdziły, że urządzenia są eksploatowane w celach komercyjnych, gra na urządzeniach zawierała element losowości, w trakcie prowadzonych gier pojawiły się układy wygrywające. W grze padały wygrane rzeczowe w postaci punktów, za które można było kontynuować grę bez konieczności wpłaty dodatkowych środków pieniężnych. Punkty zdobyte w grze można było zamienić na wygraną pieniężną i wypłacić przez urządzenie, co zrealizowano podczas prowadzonego eksperymentu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne