Postanowienie NSA z dnia 27 stycznia 2023 r., sygn. I OZ 19/23
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maciej Dybowski po rozpoznaniu w dniu 27 stycznia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia Z.N. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 21 listopada 2022 r. sygn. akt II SA/Łd 651/22 w sprawie ze skargi Z.N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia 29 kwietnia 2022 r. nr [...] w przedmiocie uznania za nienależnie pobrane i zwrotu świadczenia pielęgnacyjnego postanawia oddalić zażalenie
Uzasadnienie
Postanowieniem z 21 listopada 2022 r. sygn. akt II SA/Łd 651/22 (dalej postanowienie z 21 listopada 2022 r.) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi odmówił wstrzymania wykonania decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z 29 kwietnia 2022 r. nr [...] w przedmiocie uznania za nienależnie pobrane i zwrotu świadczenia pielęgnacyjnego.
W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że skarżący nie wykazał zaistnienia przesłanek określonych w art. 61 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej ppsa) - że wskutek wykonania decyzji zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Skarżący nie uprawdopodobnił, że w przypadku wykonania decyzji wystąpi dla niego szkoda w jego sytuacji finansowej i rodzinnej, ogólnie wskazując, że jest w ciężkiej sytuacji zdrowotnej, rodzinnej i finansowej. O ile podniósł, że jest osobą z orzeczoną niepełnosprawnością i utrzymuje się z emerytury, o tyle nie wskazał żadnych danych obrazujących jego sytuację finansową i majątkową, które dawałyby punkt odniesienia do oceny, czy orzeczenie o zwrocie kwoty 25.509,29 zł z tytułu nienależnie pobranego świadczenia pielęgnacyjnego wraz z odsetkami rzeczywiście pozbawi go środków pieniężnych, zagrażając jego bytowi. Nieprzedstawienie sytuacji przez skarżącego spowodowało, że Sąd I instancji nie mógł dokonać oceny, czy zwrot wskazanej kwoty z tytułu nienależnie pobranego świadczenia pielęgnacyjnego zagraża znaczną szkodą i wystąpieniem trudnych do odwrócenia dla skarżącego skutków. Skarżący nie przedstawił żadnych okoliczności czy dowodów na poparcie twierdzeń, które wskazywałyby na zasadność wniosku o wstrzymanie wykonania. Również analiza załączonych do akt sprawy akt dotyczących wnioskowanego przez skarżącego prawa pomocy II SPP/Łd 124/22 wskazuje, że skarżący nie przedłożył oświadczenia o stanie rodzinnym, majątkowym i dochodach na urzędowym formularzu, które umożliwiałoby zobrazowanie jego sytuacji majątkowej i rodzinnej. Nie jest rolą Sądu, by w oparciu o akta sprawy samodzielnie określić, czy wykonanie decyzji może wywołać którykolwiek ze skutków, o których stanowi art. 61 § 3 ppsa. Sąd nie jest zobligowany, by ustalać, jakie okoliczności faktyczne czynią prawdopodobnym spełnienie przesłanek wymienionych w tym przepisie. Nie jest zadaniem Sądu samodzielne poszukiwanie dowodów potwierdzających takie prawdopodobieństwo, przy założeniu, że takie dowody rzeczywiście w aktach sprawy się znajdują (k. 13-15 akt sądowych).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty