Wyrok NSA z dnia 7 kwietnia 2022 r., sygn. II GSK 307/22
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia del. WSA Grzegorz Wałejko (spr.) po rozpoznaniu w dniu 7 kwietnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 listopada 2021 r. sygn. akt VI SA/Wa 1669/21 w sprawie ze skargi O. w B. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] kwietnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: WSA, sąd pierwszej instancji) wyrokiem z 18 listopada 2021 r. sygn. akt VI SA/Wa 1669/21, po rozpoznaniu skargi O. w B. (dalej: skarżąca) na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia (dalej: Prezes NFZ) z [...] kwietnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, uchylił zaskarżoną decyzję oraz umorzył postępowanie administracyjne.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
Zaskarżoną decyzją Prezes NFZ orzekł o objęciu obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym T.U. (dalej: zainteresowana, uczestniczka) z tytułu wykonywania na rzecz skarżącej umów o świadczenie usług do których, zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2020 r. poz. 1740; dalej: k.c.), stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Organ stwierdził, że we wskazanych w decyzji terminach, tj. [...] maja 2016 r. oraz od [...] do [...] czerwca 2016 r., na podstawie umów określonych jako umowy o dzieło, zainteresowana brała udział w spektaklach wystawianych przez skarżącą w charakterze: solistki – partia [...] w spektaklu "[...]" oraz w charakterze artysty chóru w dwóch spektaklach "[...]".
W ocenie Prezesa NFZ, przedmiotem łączących skarżącą z zainteresowaną spornych umów było świadczenie usług muzycznych determinowanych starannością działania, czyli wykonanie czynności starannego działania, a zatem miały one charakter umów o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu, co oznacza, że zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 1398 ze zm., dalej: u.ś.o.z.), uczestniczka z tytułu ich wykonywania podlegała obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty