Wyrok NSA z dnia 16 marca 2022 r., sygn. I FSK 1413/19
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak (spr.), Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia NSA Ryszard Pęk, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 16 marca 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 11 kwietnia 2019 r. sygn. akt III SA/Gl 1277/18 w sprawie ze skargi Miasta C. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 października 2018 r. nr 0111-KDIB3-2.4012.630.2018.1.SR w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz Miasta C. kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok sądu pierwszej instancji
1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 11 kwietnia 2019 r., sygn. akt III SA/Gl 1277/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (dalej: sąd pierwszej instancji), po rozpoznaniu skargi Miasta C. (dalej: Gmina) na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: organ podatkowy) z dnia 12 października 2018 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, uchylił zaskarżoną interpretację i zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego.
1.2. Z uzasadnienia wyroku wynika, że wniosek o wydanie interpretacji dotyczył wyłączenia z opodatkowania VAT czynności sprzedaży ruchomości nabytych przez Gminę w drodze ustawowego spadkobrania.
W swym wniosku Gmina wskazała, że nabyła spadek po zmarłej mieszkance na podstawie art. 935 w zw. z art. 1023 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2018 r., poz. 1025 ze zm., dalej: k.c.), tj. nie mając uprawnienia do odrzucenia spadku. W skład masy spadkowej wchodzą przedmioty użytku domowego, takie jak noszące ślady użytkowania: meble (szafy, kredensy, stoły, krzesła – w tym rękodzieło), maszyna do szycia, obrazy olejne i akwarele malarzy nieprofesjonalnych, varia (w tym biżuteria złota i srebrna, kryształowe wazony, miski, talerze, kieliszki, inne drobne przedmioty o znikomej wartości). Gmina, realizując uprawnienia właścicielskie, zamierza zbyć nabyte składniki majątkowe, nie w celu uzyskania dochodu, lecz w celu innego zagospodarowania składnika majątkowego. Sprzedaż będzie odbywać się w sposób sformalizowany, na podstawie stosownego zarządzenia Burmistrza, przy posiłkowym zastosowaniu przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie szczegółowego sposobu gospodarowania niektórymi składnikami majątku Skarbu Państwa (Dz.U. poz. 729). Przedmiotem sporu na tle tak zakreślonego stanu faktycznego było to, czy odpłatne zbycie nabytych w drodze ustawowego spadkobrania na podstawie art. 935 k.c. przedmiotów użytku domowego będzie podlegało opodatkowaniu VAT. Według Gminy opisane przez nią czynności pozostają poza zakresem VAT, natomiast w ocenie organu podatkowego zbycie wskazanych ruchomości przez Gminę będzie podlegało VAT z uwagi na zawarcie umowy cywilnoprawnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty