15.03.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 15 marca 2022 r., sygn. II GSK 77/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia del. WSA Tomasz Smoleń (spr.) po rozpoznaniu w dniu 15 marca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 30 września 2021 r. sygn. akt II SA/Go 583/21 w sprawie ze skargi (...) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze z dnia (...) nr (...) w przedmiocie kary pieniężnej za niewykonanie obowiązków określonych w przepisach ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 30 września 2021 r. sygn. akt II SA/Go 583/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w sprawie ze skargi (...)spółki z o.o. z siedzibą w (...) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze z dnia (...) r., nr (...) w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej, w punkcie I. uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wlkp. z dnia (...)r., nr(...), w punkcie II. zasądził od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze na rzecz skarżącej spółki zwrot kosztów postępowania sądowego.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Dnia (...)r. na byłym przejściu granicznym w Świecku funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej przeprowadzili kontrolę środka przewozowego - ciągnika marki VOLVO o nr rejestracyjnym (...) wraz z naczepą typu VAN HOOL o nr rejestracyjnym(...), którym wykonywano przewóz drogowy towaru z Niemiec do Polski dla podmiotu odbierającego towar (...) Sp. z o.o. z siedzibą w (...).Powyższym środkiem transportowym przewożono produkt o nazwie (...) o masie 23.700 kg o kodzie CN 3814. W toku przeprowadzonej kontroli kierujący w/w zestawem samochodowym przedstawił numer referencyjny SENT(...). Po sprawdzeniu w systemie monitorowania drogowego przewozu towarów i porównaniu ich z danymi w dokumentach przewozowych stwierdzono nieprawidłowości w systemie SENT, polegające na wskazaniu błędnego adresu wysyłającego/nadawcy towaru, o którym mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów (Dz. U. z 2018 r., poz. 2332 ze zm., aktualnie t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 859 ze zm., dalej: ustawa SENT), w brzmieniu obowiązującym w dniu kontroli.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty