Wyrok NSA z dnia 11 października 2023 r., sygn. II FSK 902/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tomasz Zborzyński Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala Sędzia WSA del. Krzysztof Kandut /spr./ Protokolant Adrianna Siniarska po rozpoznaniu w dniu 11 października 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skarg kasacyjnych: Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w G. oraz T. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 31 marca 2021 r. sygn. akt I SA/Go 343/20 w sprawie ze skargi T. G. na decyzję Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w G. z dnia 31 lipca 2020 r. nr [...] ([...]) UNP: [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2012 r. 1. oddala obydwie skargi kasacyjne, 2. odstępuje w całości od zasądzenia na rzecz każdej ze stron zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 31 marca 2021 r. sygn. akt I SA/Go 343/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uwzględnił skargę T. G. i uchylił decyzję Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w G. z 31 lipca 2020 r. nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję w/w organu z 28 listopada 2019 r. nr [...] wydaną w pierwszej instancji, określającą zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2012 r. w wysokości 2.495.261 zł.
Z ustaleń objętych w/w wyrokiem wynika, że wobec podatnika organ I instancji przeprowadził kontrolę celno-skarbową, która została zakończona wynikiem kontroli z 14 marca 2019 r. Postanowieniem z 18 kwietnia 2019 r. przekształcono w/w kontrolę w postępowanie podatkowe. Wynika z niego, że w 2012 r. podatnik prowadził działalność gospodarczą w formie spółki jawnej pod nazwą: Przedsiębiorstwo [...] w M. (udział 1/3) - opodatkowaną tzw. podatkiem liniowym. Przedmiotem działalności była budowa dróg, sprzedaż hurtowa półproduktów oraz wydobywanie kopalin, przy czym faktycznie ponad 85 % ogółu przychodów pochodziło ze sprzedaży asfaltu i wyrobów podobnych. Uzyskane przychody ze sprzedaży w/w produktów spółka podatnika obciążyła kosztami ich uzyskania, w tym udokumentowanymi fakturami VAT od podmiotów: C. spółka z o.o. w K. i C II spółka z o.o. w K. w łącznej kwocie brutto: 47.304.118,52 zł. Organ, uwzględniając ustalenia poczynione w odrębnych postępowaniach wobec w/w spółek – wystawców faktur, przeprowadzonych przez Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w K. i Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w R. - w zakresie podatku od towarów i usług, stwierdził, że spółki te w 2012 r. nie prowadziły rzeczywistej działalności gospodarczej. Ich rola sprowadzała się do udziału w obiegu dokumentów mających potwierdzić fikcyjne transakcje sprzedaży asfaltu, w tym do spółki podatnika, jednak faktury wystawione przez oba w/w podmioty nie dokumentowały rzeczywistych transakcji, były nierzetelnie, stąd ich wartość organ wyłączył z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm. – dalej zwana: u.p.d.o.f.). Organ nie zakwestionował przy tym fizycznego istnienia towaru w spółce skarżącego, ani tego, że został on dostarczony do dalszych odbiorców.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty