18.10.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 18 października 2023 r., sygn. II GSK 1142/19

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia NSA Cezary Pryca (spr.) Sędzia del. WSA Krzysztof Sobieralski Protokolant Justyna Mordwiłko-Osajda po rozpoznaniu w dniu 18 października 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Sp. z o.o. Sp. k. w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 16 maja 2019 r. sygn. akt II SA/Sz 222/19 w sprawie ze skargi A. Sp. z o.o. Sp. k. w S. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] grudnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. uchyla zaskarżoną decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] grudnia 2018 r. nr[...]; 3. zasądza od Głównego Inspektora Transportu Drogowego na rzecz A. Sp. z o.o. Sp. k. w S. 3232 (słownie: trzy tysiące dwieście trzydzieści dwa) złote tytułem kosztów postępowania sądowoadministracyjnego.

Uzasadnienie

I

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 16 maja 2019 r., sygn. akt II SA/Sz 222/19, działając na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (obecnie: tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako: "p.p.s.a.") oddalił skargę A. Spółki z o.o. Sp.k. w S. (dalej jako: "skarżąca") na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego w Warszawie z dnia [...] grudnia 2018 r. w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Decyzją z dnia [...] lipca 2017 r. Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego nałożył na skarżącą karę pieniężną w wysokości 11.450 zł za naruszenia polegające na skróceniu tygodniowego czasu odpoczynku w przypadku kierowców: G.S., A. L., M. K., V. S. , a także skróceniu dziennego czasu odpoczynku w przypadku kierowców K. M., M. K. I W. S. oraz przekroczeniu maksymalnego dziennego czasu prowadzenia pojazdu przez kierowców A. L. I M.K.. , a nadto nieudzielaniu przerwy, o której mowa w art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców w przypadku kierowców (Dz. U. z 2912 r. poz. 1155; dalej jako: "ustawa o czasie pracy kierowców") W. S. i W. P., jak również braku w okazanej wykresówce przepisowych wpisów, tj. imienia lub nazwiska kierowcy, nieokazaniu podczas kontroli w przedsiębiorstwie wykresówki, danych z karty kierowcy, z tachografu cyfrowego lub dokumentu potwierdzającego fakt nieprowadzenia pojazdu - za każdy dzień oraz niezgłoszeniu na piśmie lub w postaci dokumentu elektronicznego organowi, który udzielił zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencji, zmiany danych, o których mowa w art. 7a i art. 8 o czasie pracy kierowców w wymaganym terminie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty