11.01.2024

Wyrok NSA z dnia 11 stycznia 2024 r., sygn. I GSK 1267/23

W postępowaniu egzekucyjnym administracyjnym, realizacja ważnego interesu zobowiązanego na podstawie art. 13 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, który upoważnia do zwolnienia spod egzekucji określonych składników majątkowych, nie może prowadzić do sytuacji, w której egzekucja staje się bezskuteczna. Organ egzekucyjny w toku procedury związanej z możliwością takiego zwolnienia musi rozważyć nie tylko interes zobowiązanego, ale także interes publiczny oraz interes wierzyciela, mając na uwadze, aby działania egzekucyjne były skuteczne i nie naruszały podstawowego celu egzekucji, którym jest przymusowe wyegzekwowanie należności publicznoprawnej.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dariusz Dudra Sędzia NSA Piotr Piszczek Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz (spr.) po rozpoznaniu w dniu 11 stycznia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S. Sp. z o.o. w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 27 czerwca 2023 r. sygn. akt I SA/Gl 1693/22 w sprawie ze skargi S. Sp. z o.o. w S. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia 26 października 2022 r. nr 2401-IEE.711.797.2022.5/AD w przedmiocie zwolnienia spod egzekucji zajętej wierzytelności pieniężnej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od S. Sp. z o.o. w S. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (dalej: Sąd I instancji, WSA) wyrokiem z 27 czerwca 2023 r., sygn. akt I SA/Gl 1693/22 oddalił skargę S. Sp. z o.o. w S. (dalej: Spółka, Skarżąca) na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach (dalej: Dyrektor IAS, DIAS) z 26 października 2022 r. w przedmiocie odmowy zwolnienia spod egzekucji zajętej wierzytelności pieniężnej.

Skargę kasacyjną wniosła Spółka, zaskarżając orzeczenie w całości. Zażądała uchylenia zaskarżonego wyroku i przekazania sprawy Sądowi I instancji do ponownego rozpoznania, a także zasądzenia od organu na rzecz Skarżącej niezbędnych kosztów postępowania kasacyjnego, w tym kosztów zastępstwa procesowego wg norm przepisanych oraz oświadczyła, że zrzeka się rozprawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty