Wyrok NSA z dnia 7 grudnia 2023 r., sygn. I FSK 2277/19

Zasady interpretacji prawa podatkowego nie przyznają prawa do odliczenia podatku od towarów i usług w przypadkach, gdy zachowanie podatnika stanowi obejście prawa mające na celu głównie uzyskanie korzyści podatkowej, co potwierdza orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w zakresie nadużycia prawa podatkowego.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia WSA (del.) Adam Nita (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Wojnarska, po rozpoznaniu w dniu 7 grudnia 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. sp. k. z siedzibą w W. (obecnie K. sp. j. z siedzibą we W.1) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 czerwca 2019 r., sygn. akt III SA/Wa 2568/18 w sprawie ze skargi K. sp. k. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 7 września 2018 r., nr 1401-IOV-4.4103.131.2018.MCz w przedmiocie podatku od towarów i usług za IV kwartał 2015 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od K. sp. j. z siedzibą we W.1 na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie kwotę 5.400 (słownie: pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 27 czerwca 2019 r., sygn. akt III SA/Wa 2568/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (zwany dalej Sądem I instancji) oddalił skargę K. sp. k. z siedzibą w W. (obecnie, w chwili orzekania przez Naczelny Sąd Administracyjny jest to K. sp. j. z siedzibą we W.) - dalej określanej jako Podatnik, Spółka, Strona lub Skarżący - na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie (w dalszej części uzasadnienia określanego mianem Organu odwoławczego lub Organu II instancji) z 7 września 2018 r., nr 1401-IOV-4.4103.131.2018.MCz w przedmiocie podatku od towarów i usług za IV kwartał 2015 roku.

Stan faktyczny sprawy został precyzyjnie przedstawiony w uzasadnieniu wyroku Sądu I instancji, dostępnym w CBOSA. Zagadnieniem spornym, jakie powstało w relacjach pomiędzy stronami stosunku podatkowoprawnego była dopuszczalność odliczenia przez Podatnika naliczonego podatku od towarów i usług w związku z nabyciem od T. S.K.A. (zwanego dalej Kontrahentem lub Partnerem handlowym podatnika) prawa do dokonanego w Urzędzie Patentowym RP zgłoszenia znaku towarowego T. Wspomniana transakcja został udokumentowana jedną fakturą, a w jej konsekwencji Podatnik wykazał kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu w terminie 60 dni.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne