Interpretacja indywidualna z dnia 12 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.690.2023.2.PRM
Brak opodatkowania podatkiem VAT dokonanego na rzecz Wnioskodawcy przez Klienta zwrotu należności celno-podatkowych oraz jego dokumentowania.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie:
- uznania, że otrzymywany od Klienta zwrot wydatków poniesionych przez Państwa z tytułu należności celno-podatkowych, w imieniu i na rzecz Klienta, nie będzie stanowić dla Państwa elementu wynagrodzenia z tytułu świadczonych usług – jest prawidłowe,
- możliwości zaewidencjonowania zwróconego przez Klienta cła i podatku VAT dokumentem fiskalnym lub fakturą wraz ze stawką podatku VAT w wysokości 0% lub jako np – jest nieprawidłowe,
- możliwości zaewidencjonowania na dokumencie fiskalnym zapłaconej przez Klienta na Państwa rzecz prowizji opodatkowanej stawką VAT w wysokości 23% – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 11 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku opodatkowania podatkiem VAT dokonanego na Państwa rzecz przez Klienta zwrotu należności celno-podatkowych oraz jego dokumentowania. Uzupełnili go Państwo pismem z 14 grudnia 2023 r. (wpływ 14 grudnia 2023 r.) oraz – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 stycznia 2024 r. (wpływ 19 stycznia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Świadczą Państwo usługi kurierskie i dostawy przesyłek do odbiorców w Polsce i w Ukrainie.
Wykonując usługę doręczenia paczki od nadawcy z Ukrainy (terytorium poza Unią Europejską) do odbiorcy w Polsce (terytorium Unii Europejskiej), ma miejsce operacja importowa z dalszym formułowaniem deklaracji celnej w imieniu i na rzecz Klienta, a także uiszczenie niezbędnych opłat celnych i kwoty podatku VAT określonej w tej deklaracji. W rzeczywistości wymagane płatności nie są znane z góry w momencie przyjęcia towarów w punkcie wysyłki i są ustalane dopiero podczas odprawy celnej na przejściu granicznym. Zapłacone kwoty są następnie zwracane przez Klienta. Ponadto Klient jest zobowiązany do uiszczenia opłaty za odprawę importową, która jest obliczana zgodnie z Państwa taryfą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty