Wyrok NSA z dnia 1 marca 2022 r., sygn. I FSK 1073/17
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska (sprawozdawca), Sędzia NSA Zbigniew Łoboda, Sędzia WSA del. Maja Chodacka, Protokolant Katarzyna Wojnarska, po rozpoznaniu w dniu 17 lutego 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 23 marca 2017 r. sygn. akt III SA/Gl 1411/16 w sprawie ze skargi L. S.A. w J. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 8 lipca 2016 r. nr IBPP2/4512-334/16/ICz w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od L. S.A. w J. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 460 (słownie: czterysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z 23 marca 2017 r. sygn. akt III SA/Gl 1411/16, po rozpoznaniu skargi L. S.A. w J. (dalej: Skarżąca/Spółka), uchylił indywidualną interpretację Ministra Finansów (dalej: Organ) z 8 lipca 2016 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
2. Sąd pierwszej instancji w uzasadnieniu wyroku podał, że we wniosku o interpretację Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny: w 2011 r. wystawiła sześć faktur na rzecz innego podatnika VAT (zarejestrowanego jako podatnik czynny, nie będącego w stanie upadłości ani w trakcie postępowania likwidacyjnego). Strony ustaliły, że płatność z tytułu transakcji będzie następować w ratach; pierwszy termin płatności przypadał na 10 maja 2011 r., ostatni - na 10 kwietnia 2016 r. Nabywca po pewnym czasie od zawarcia umowy przestał regulować należności z wystawionych faktur zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. Tym samym u Skarżącego wystąpiły wierzytelności nieściągalne, o których mowa w art. 89a ust. 1 i 1a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 710 ze zm., dalej; ustawa o VAT). Spółka podjęła decyzję o skorzystaniu z możliwości skorygowania podatku należnego o kwoty wykazane w fakturach, które nie zostały uiszczone przez nabywcę (dalej: "ulga za złe długi") w stosunku do tych należności, gdzie minął już 150 dzień od terminu płatności ustalonego harmonogramem. W związku z tym powzięła wątpliwość, czy skoro faktury zostały wystawione w 2011 r., to Spółka może obniżyć podstawę opodatkowania i kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy (miesiąc), w którym upłynął 150 dzień od ustalonego przez strony terminu płatności i zadała pytanie, czy ma prawo do obniżenia podstawy opodatkowania i kwoty podatku należnego z tytułu wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona w sposób wskazany w art. 89a ust. 1a ustawy VAT, jeśli od momentu wystawienia faktury upłynęło 2 lata, licząc od końca roku w którym została ona wystawiona?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty