Interpretacja indywidualna z dnia 6 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-1.4011.491.2023.2.MD
Możliwość opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 listopada 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 stycznia 2024 r. (data wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Od dnia (...) sierpnia 2017 r. (wznowiona po zawieszeniu od dnia (...) grudnia 2020 r.) prowadzi Pan działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod firmą A (NIP: (...)), której przeważającym przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem (PKD: 62.01 Z). Posiada Pan na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). W 2023 roku zdecydował się Pan na rozliczanie na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, z zastosowaniem podatku liniowego (19%).
W ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, od (...) lutego 2023 r. współpracuje Pan ze B Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w C (nr KRS: (...)) – dalej „Spółka” na podstawie zawartej w dniu (...) stycznia 2023 r. pisemnej, ramowej umowy o świadczenie usług programistycznych.
Na mocy przedmiotowej umowy, przyjmuje Pan zamówienia od Spółki na wytwarzanie oraz rozwój oprogramowania komputerowego i wykonywania tych zamówień w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zamówienie (jako umowa wykonawcza) szczegółowo precyzuje zagadnienia takie jak rodzaj programu komputerowego jaki ma być wytworzony/rozwinięty, funkcje, które program ma realizować, komponenty z jakich taki program ma się składać, język programowania i zakładane technologie, jak również termin i sposób dostarczenia efektu prac.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty