13.12.2023

Postanowienie SN z dnia 13 grudnia 2023 r., sygn. I PSK 43/23

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Zbigniew Korzeniowski

w sprawie z powództwa J. K.
‎przeciwko Urzędowi Gminy W.
‎o odszkodowanie,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 13 grudnia 2023 r.,
‎skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Tarnowie
‎z dnia 7 listopada 2022 r., sygn. akt IV Pa 24/22,

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. zasądza od pozwanego pracodawcy Urzędu Gminy W. na rzecz powoda J. K. 240 zł (dwieście czterdzieści) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

(M.D.)

UZASADNIENIE

Wyrokiem z 7 listopada 2022 r. Sąd Okręgowy w Tarnowie oddalił apelację pozwanego Urzędu Gminy W. od wyroku Sądu Rejonowego w Tarnowie z 12 maja 2022 r., którym zasądzono na rzecz powoda J. K. kwotę 15.708 zł odszkodowania za nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę.

Sąd Okręgowy stwierdził, że w wypadku wskazania przez pracodawcę jako przyczyny wypowiedzenia utratę zaufania spowodowaną zaistnieniem określonych zdarzeń, należy dokonać oceny zasadności wypowiedzenia w ramach dwóch etapów. W pierwszej kolejności trzeba ocenić, czy wskazane przez pracodawcę okoliczności mogły uzasadnić utratę zaufania do pracownika, a następnie pod warunkiem pozytywnego rozstrzygnięcia tej kwestii, przesądzić czy utrata zaufania w tych okolicznościach uzasadniała dokonanie wypowiedzenia umowy o pracę (por. wyrok Sądu Najwyższego z 1 grudnia 2016 r., I PK 86/16, LEX nr 2191444). W okolicznościach przedmiotowej sprawy należy skonstatować, że pracodawca mógł utracić zaufanie do powoda, gdy uzyskał wiedzę o nieprawidłowościach we wniosku aplikacyjnym projektu nr […]. Przechodząc jednak do drugiego etapu badania, nie sposób przyjąć, że utrata zaufania w tych okolicznościach uzasadniała dokonanie wypowiedzenia umowy o pracę. Jak wynika z ustalonego stanu faktycznego Wójt Gminy W. wysoko oceniał merytoryczne kompetencje powoda, co potwierdził w swoich zeznaniach. Powód, w trakcie kadencji obecnego Wójta przygotował prawie setkę wniosków o dofinansowanie, w wyniku czego Gmina W. uzyskała znaczne środki na realizację rozmaitych projektów. Powód, w czasie, gdy do jego zakresu obowiązków należało pozyskiwanie funduszy zewnętrznych, był bardzo obciążony obowiązkami i zgłaszał tą okoliczność zastępcy Wójta. W żaden sposób jednak materia zakresu jego obowiązków nie została rozwiązana. Wykonując zbyt wiele obowiązków i będąc przeciążonym tymi obowiązkami, stosunkowo łatwo jest popełnić błąd, co miało miejsce w przedmiotowej sprawie. Biorąc zatem pod uwagę te okoliczności, nie sposób uznać, iż wypowiedzenie powodowi umowy o pracę było uzasadnione.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp